Чи подолає Дніпро нелегальний тютюн?

Інформатор Дніпро

14 травня пройшла чергова нарада з учасниками регіональної робочої групи щодо боротьби із нелегальним обігом підакцизних товарів на території Дніпропетровської області за участю представників правоохоронних і контролюючих органів на якій було презентовано останнє дослідження аналітичної групи Kantar Ukraine за лютий-березень 2024 року щодо ринку нелегальної торгівлі тютюновими виробами. 

За словами народного депутата України Дмитра Припутня, попри позитивні зміни щодо обсягу наповнення Державного бюджету від надходжень з продажу підакцизної групи товарів (Дніпропетровська область займає перше місце серед інших регіонів), нажаль ми продовжуємо залишатись лідером серед інших областей за відсотком нелегального сектору тютюнових виробів (18%). 

За результатами аналітичного дослідження основним джерелом розповсюдження є кіоски (33%), магазини (30%) та вулична торгівля (18%). 

Майже 32% нелегальної продукції сьогодні мають ознаки підроблених акцизних марок, що взагалі є «трендом» останнього часу.

За словами Дмитра Припутня, підробки є якісним та виготовленими професійно. Відрізнити таку підробку від справжньої акцизної марки доволі складно. 

Станом на березень 2024 року, в цілому по країні, ситуація дещо покращилась. Так відсоток нелегального ринку зменшився та на сьогодні дорівнює 19,1% (у жовтні 2023 - 25,7%). Лідером залишається продукція маркована написом Duty Free - 9,2%, підроблена продукція - 8,7%, контрабанда - 1,2%.

Загалом обсяг нелегальної продукції складає 7 млрд цигарок, розмір несплачених податків у бюджет України складає майже 24 млрд гривень.

На засіданні окреме питання було присвячене порушенням на ринку світлих нафтопродуктів. Так за останній час правоохоронцями області було задокументовано низку фактів нелегального продажу пального з транспортних засобів (бензовозів), які здійснюють незаконний продаж нафтопродуктів без жодних документів, просто курсуючи містом. Клієнтами таких пересувних АЗС є переважно підприємці, що займаються регулярними перевезеннями, у тому числі пасажирськими.

Статтею 161-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за продаж пального без реєстрації субʼєктом господарювання та без наявності необхідних дозвільних документів. Санкція за дане правопорушення передбачає не лише великий штраф, а й конфіскацію обладнання, пального, ємностей та транспортних засобів. 

23 квітня Верховною Радою України у першому читанні було прийнято проєкт закону №9364, що кардинально змінює підходи до адміністративної та кримінальної відповідальності у сфері незаконного обігу підакцизних товарів. Наразі законопроєкт проходить підготовку до другого читання у головному комітеті.

Рекламний матеріал

No ad for you