Для чого потрібна йодна профілактика у разі радіаційної аварії: пам'ятка від МОЗ
Ситуація навколо Запорізької АЕС залишається напруженою. Якщо на ядерних установках станції трапиться аварія, то може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. У разі викиду може утворитися радіаційна хмара, що забруднить ґрунт, поверхні, їжу та воду. Опади з неї можуть осідати на шкірі та одязі. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів та вдиханні повітря - внутрішнє.
Значна частина викидів містить радіоактивний йод ("поганий йод"). Якщо не вживати заходів захисту, то він дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до захворювань. Щоб зменшити його негативний вплив, потрібна йодна профілактика. Про це повідомляє Інформатор з посиланням на МОЗ України.
Що таке йодна профілактика?
Це вживання йодиду калію. Він блокує щитоподібну залозу, що не дає радіоізотопам йоду в ній накопичуватись.
Коли потрібно приймати препарат?
Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики. Місцева влада всіма доступними ЗМІ буде доносити таку інформацію.
Оптимальний ефект йодної профілактики досягається тоді, коли препарат приймають за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням "хмари" та через 6 годин після. За 24 години до надходження хмари його не рекомендують приймати.
Де його брати?
В МОЗ завіряють, що держава закупила необхідну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав необхідну кількість з розрахунку чисельності населення. У разі аварії оперативно визначать пункти його видачі. Якщо вона вже трапилась, категорично не рекомендують залишати укриття до офіційних повідомлень. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку.
Кому та в яких дозах приймати?
Людям старшим за 40 років калій йод не призначають!
Наслідки після прийому
Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів на стані здоров'я дітей та дорослих практично не позначиться. Але якщо їх приймати довго та в неправильному дозуванні, то функції щитоподібної залози можуть знизитися. Тож приймати такі препарати для профілактики не варто.
Використання спиртового розчину чи розчину Люголя завдасть лише шкоду!
Нагадаємо, раніше ми писали, як діяти у випадку аварії на АЕС. Також читайте, що у разі аварії на ЗАЕС доведеться евакуювати близько 200 тисяч людей з Дніпропетровської області.
Олег Більдін