До чого готуватися: чи буде в Україні дефіцит гречки та цукру

Софія Скорик

Восени українці не відчують нестачі цукру та гречки

Восени українці не відчують нестачі цукру та гречки. Аграрії ще навесні відреагували на дефіцит та засіяли в 1,5 раза більше площі у порівнянні з минулим роком. Ба більше, у жовтні ціни на крупу мають знизитись. 

Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький акцентував, Україна повністю забезпечить себе гречкою, ще й сформує резерв. Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Інформатор Україна.

"Зараз збір гречки тільки розпочався, обмолочено 8% площ, зібрано майже 12,6 тисяч тонн. Загалом, очікується зібрати 140 тисяч тонн. При тому, що внутрішнє споживання становить 100-110 тисяч тонн. Відповідно, Україна повністю забезпечить себе гречкою, ще й сформує резерв. Тому вже в жовтні, коли крупа буде оброблена й поступить до споживача, очікуємо зниження ціни", — зазначив Висоцький.

Суттєво не зміниться ціна й на цукор. Попри всі складнощі через війну, аграрії посіяли 180 гектарів цукрового буряка. 

"Це дозволяє виготовити близько 1 мільйона 100 тисяч тонн цукру, що повністю покриває його внутрішнє річне споживання. Крім того, за рахунок високого урожаю минулого року, сформовані запаси. Тому дефіциту цукру в Україні точно не буде. Чинників для зростання цін, як мінімум до кінця року, немає", — сказав Висоцький.

Підстав для занепокоєння немає і з цінами на вироби з пшениці. Проте варто враховувати, що на їх формування впливають логістика, зберігання, ціни на енергоносії та шантаж країни-агресора. 

Наразі в країні продовжується збір урожаю. За словами Висоцького, почалася кампанія посіву озимих культур. Сім регіонів активно сіють жито та ячмінь.

Раніше ми писали, що як змінились ціни на продукти та послуги у Дніпропетровській області у липні. Також читайте, як допомогти через платформу "єДопомога" тим, хто цього потребує

No ad for you