“Дюна” в реальному світі: у Кривому Розі на місці старої копальні утворилося стометрове провалля

Олексій Александров

Чимало людей у кінотеатрах бачили картину “Дюна” від канадського режисера Дені Вільнева. 29 березня криворізький мандрівник Анатолій "Урбан" Новак побував в районі копальні Галковських у Кривому Розі. І зафільмував, що біля старого рудника утворилося величезне провалля. Діаметр цієї вирви сягає щонайменше сотню метрів.

Опубліковані блогером кадри дуже схожі на ті, які бачили глядачі у фільмі “Дюна”. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на публікацію мандрівника

Telegram oembed: https://t.me/informator_video/957

У коментарях до допису написали, що колись на місці вирви знаходилася бурова камера, близько 100 метрів діаметром. Деякі користувачі в соцмережах, які побували на цьому місці, відзначали, що земля на цьому ніби “рухається”, і дуже нестійка.

Хто такий Дмитро Галковський і що сталося з рудником?

Поміщик Дмитро Галковський жив у 19 столітті, був полковником у відставці. За свою сумлінну службу отримав 600 десятин землі у Кривому Розі. Вони були дуже багаті на родовища залізняку. У перший рік роботи в 1887 році у руднику вдалося здобути 500 тонн залізної руди.

В 1899 році видобули вже 75 тисяч тонн залізної руди. Першого року 20 століття на Галковському руднику було видобуто 600 тисяч тонн руди, а 1914 року - понад 400 тонн. Тоді на Галковському руднику працювало понад тисячу робітників.

Після приходу радянської влади та створення СРСР у 1921 році рудник Галковського отримав нове ім’я - на честь Артема (Федора Андрійовича Сергєєва, близький друг Йосипа Сталіна). З 1939 року рудник був у складі тресту “Дзержинскруда” і був перейменований на честь колишнього секретаря ЦК ВКПб Сергія Кірова. У 1975 році об’єднання увійшло в об’єднання “Кривбасруда”. У 2001 році шахта доєдналася до “Криворіжсталі”. В 2010 році підприємство визнали банкрутом і воно закрилося.  

Відео: Анатолій "Урбан" Новак

No ad for you