У Дніпрі на вулиці Шевченка є загадковий будинок. Він привертає увагу своєю незвичайною архітектурою. Це дім гірничого інженера Євгена Павловича Непокойчицького. Будівля збудована у стилі модерн з елементами готики, прикрашена барельєфами та має готичну вежу. Саме з ним пов'язані цікаві факти та легенди.
Новий випуск проєкту “Легенди Дніпра” присвячений саме йому. Детально розповів команді Інформатора про будинок 33 та його історію кваліфікаційний туристичний гід Євген Іванов.
Євген Непокойчицький приїхав до Катеринослава в 1896 році після закінчення Санкт-Петербурзького гірничого інституту. Він працював на рудниках Криворіжжя, де отримував високу заробітну плату. Це дало йому змогу побудувати у Катеринославі власний прибутковий будинок у 1913 році. Непокойчицький був активним громадським діячем, обіймав посади у міській думі та фінансовому комітеті, брав участь у зустрічі Миколи II під час його візиту до міста. Також він займався будівництвом Мерефо-Херсонської залізниці. Після революції 1917 року він емігрував до Франції.
Будинок є унікальною архітектурною пам’яткою міста. Він поєднує стиль модерн із елементами готики.
“На жаль, ми не знаємо точно, хто був архітектором цього будинку, але він має дуже цікавий та рідкісний для нашого міста вигляд. Це будиночок із готичною вежею, на якому є 15 барельєфів: шість із боку вулиці Гоголя та сім із боку вулиці Шевченка. Дуже гарні сходи, на яких фотографувалися молодята під час романтичних фотосесій, були такими до того часу, поки сходи не почали розсипатися”, - розповідає Євген.
Одна з найвідоміших легенд говорить, що перед від'їздом до Парижа Непокойчицький заховав у своєму будинку колекцію дорогоцінного каміння. Нібито він сховав необроблені смарагди, опали та інші коштовності у вазах, які стояли на сходах будинку. Можливо, саме через ці чутки вази зникли зі сходів, і дорогоцінності шукають досі.
Інша легенда розповідає про те, як Непокойчицький знайшов кохання у Парижі. Вони проводили багато часу разом, гуляючи набережною Сени.
“Але одного ранку Непокойчицький прокинувся і не знайшов свого гаманця, а в сейфі кімнати залишалися сліди зламу. Він залишився без грошей і почав шукати свою кохану. Коли майже знайшов її, отримав удар ножем і загинув у паризьких катакомбах”, - сказав гід.
Насправді життя Непокойчицького було не менш захопливим, але без містичних елементів. Він був закоханий у Констанцію Антонівну, дружину свого товариша Євгена Левицького.
“Левицький, на жаль, не витримав цього і застрелився. Після цього Непокойчицький і Констанція Антонівна (його кохана) одружилися. У Констанції було двоє дітей від Левицького, а ще дві доньки вона народила від чоловіка, тож у них було четверо дітей. Вони мешкали в цьому будинку. У 1917 році, під час відпочинку в Криму, їх наздогнала новина про те, що будинок націоналізовано, і вони вже не повернулися до Катеринослава”, - повідомив гід.
Вони виїхали через Стамбул до Болгарії. Там Непокойчицький працював на державній шахті "Марица". Він прожив у Софії до 1940 року, коли помер і був похований на російській ділянці Софійського цвинтаря.
Нагадаємо, що даний проєкт команда Інформатора реалізовує разом з Туристичним Інформаційним центром. Бажаєте дізнатися більше? Перегляньте повне інтерв'ю на YouTube-каналі Інформатора.
Нагадаємо, про 2 частина таємниць палацу Потьомкіна у Дніпрі. Також дивіться, що приховує мініскульптура в парку Шевченка. Раніше ми розповідали про підземні ходи та інші таємниці палацу Потьомкіна у Дніпрі. Також читайте, що приховує “Диявольський дім” на вулиці Вернадського у Дніпрі. Ще ми писали про будинок з жабами на Писаржевського. Крім того, читайте про таємниці будинку Пчолкіна у Дніпрі. Перегляньте також секрети лева у парку Шевченка або як статуя допомагає здійснювати бажання.
Відео: Дмитро Дворський