Панкреонекроз — що це та чому виникає

Інформатор Дніпро

Панкреонекроз — це одне з ускладнень, яке може розвиватися, якщо вчасно не розпочати лікування панкреатиту. Ферменти запаленої підшлункової залози виділяються не в шлунково-кишковий тракт, а всередину органа, пошкоджуючи його тканини та перетравлюючи їх. Через це розвивається некроз.

Цей стан потребує негайного лікування — без належної допомоги залоза досить швидко зазнає повного руйнування. До того ж продукти її розпаду, потрапляючи у системний кровотік, призводять до серйозної інтоксикації. Тому лікарі обов'язково проводять комплексне дослідження, щоб виявити ступінь ураження та наявність ускладнень. Клінічне значення має визначення ферментів, таких як амілаза, ліпаза, еластаза. Прогресивне збільшення їх концентрації свідчить про руйнування тканин залози. Його можна запідозрити ще до розвитку некрозу, тому слід звертатися до спеціаліста за перших ознак патології. Можна здати зазначені аналізи у приватній лабораторії, такій як "Ескулаб", а потім із результатами звернутися до лікаря.

Яким буває панкреонекроз

Лікарі виділяють декілька різновидів патології залежно від того, як саме формується патологічний процес:

  1. Геморагічний. Виникає через надмірне вироблення еластази. Вона негативно впливає на стінки судин, через що виникають порушення кровопостачання залози — спочатку капіляри спазмуються, потім — розширюються. На цьому фоні часто формуються тромби, які провокують ішемію тканин і прискорюють некроз. Але головна небезпека полягає в тому, що фермент, потрапляючи в кров, спричиняє аналогічні зміни й у судинах інших органів, що призводить до масових крововиливів.
  2. Жировий. Якщо домінує надлишкове вироблення ліпази, вона розчиняє жирові клітини підшлункової та руйнує жирову тканину навколо, зокрема сальник і брижі. Без належного лікування такий стан призведе до перитоніту.
  3. Змішаний. Найтяжча форма, яка об'єднує в собі патогенез описаних вище варіантів. Може призвести до летального кінця, якщо її вчасно не діагностувати.

Враховуючи такий патогенез, ускладнений панкреонекрозом гострий панкреатит потребує негайного втручання лікарів і постійного моніторингу.

Клінічно для нього характерні:

  • інтенсивний оперізувальний біль, який неможливо втамувати знеболювальними;
  • постійна блювота, яка не проходить і не приносить полегшення;
  • здуття живота, відсутність випорожнення та відходження газів;
  • значне підвищення температури.

Також згодом запалена залоза або легко пальпується, або стає візуально помітною.

Як лікують це захворювання

Для лікування використовують ті ж самі методи, що й за панкреатиту, за винятком радикального завершення терапії. Після згасання запального процесу проводиться хірургічне втручання, під час якого видаляють некротизовані ділянки. Оперативно лікуються й можливі ускладнення — кровотечі, перитоніт, проводиться санація черевної порожнини.

Рекламний матеріал

No ad for you