Штраф скасовується: адвокат із Дніпра розповів, коли можна буде порушувати комендантську годину

Штраф скасовується: адвокат із Дніпра розповів, коли можна буде порушувати комендантську годину
В деяких випадках в Україні можна порушувати комендантську годину

В Україні хочуть штрафувати за порушення комендантської години. Відповідний законопроєкт № 10195 прийняла Верховна Рада у першому читанні. У разі його прийняття в цілому, сума “компенсації” за перше порушення для фізичної особи складатиме від 8,5 до 17 тисяч гривень. Для юридичних — від 102 до 340 тисяч гривень. 

Інформатор поспілкувався з адвокатом із Дніпра Станіславом Ліфлянчиком та дізнався, що в країні діє певний режим комендантської години, проте згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення відповідальності за це немає. Щоб українці після опівночі не виходили на вулицю - мають слідкувати поліцейські. 

 

Якщо людина пішки гуляє, вони (поліцейські — ред.) її затримували, саджали до своєї машини, потім “катали” по своїх справах. Потім привозили до дільниці, де саджали в СІЗО. І вона сиділа там до ранку. Таким чином вони наказували. Інколи ще й викликали представників ТЦК, які у покарання виписували чоловіку повістку. Потім відпускали додому”, — розповів Станіслав Ліфлянчик. 

За його словами, якщо людина їхала на машині, її зупиняли та виписували штраф за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (керування транспортним засобом в алкогольному чи наркотичному сп'янінні). Ці протоколи розглядали в суді, однак постанову суддя не виносив. Оскільки підстав для цього не було. Та проблемна ситуація складалася, коли заклади відпочинку та розваг продовжували працювати, попри заборону. 

“Ми маємо інформацію, що деякі заклади працювали. Наприклад, люди приходять до 12 години, їх там зачиняють, вони тусуються та роблять, що хочуть. І потім, на свій страх та ризик, можуть вийти раніше. Або чекають 5-ї години ранку — все відчиняється та вони виходять. Поліцейські потрапити туди не могли. Тому що для цього їм потрібна відповідна ухвала суду”, — підсумував адвокат. 

У разі прийняття законопроєкту, як поліцейські виписуватимуть штраф? 

Правоохоронці зможуть зупинити людину, яка йде вулицею, та виписати штраф. При цьому вони зобов’язані відразу її відпустити, а протокол передати до суду. Саме він виноситиме постанову. 

“Тобто ще процедура розтягується. У нас суди й так перевантажені, а то ще будуть такі справи туди надходити. Далі суддя повинен побачити якісь там докази того, які свідчать, що було правопорушення таке. Щоб винести відповідну постанову”, — зазначив адвокат. 

В яких випадках українці зможуть порушити комендантську годину? 

  • якщо сталася крайня потреба (супроводжує важкохворих чи поранених, евакуює людей чи рятує майно, надає медичну (домедичну) допомогу);
  • прямує до укриття чи йде звідти;
  • загроза здоров’ю та інше. 

Якщо в одному із цих випадків вам випишуть штраф, ви маєте право подати до суду свої заперечення, пояснення стосовно цього, можливо, запросити свідків. Запросити інформацію чи була тривога на той момент і докази обставини, що ви знаходилися на вулиці на законних підставах. Так ви зможете оскаржити та навіть не доводити до того, що проти вас буде винесена постанова. 

“Якщо ви потрапили в ситуацію, що вас затримують незаконно і везуть до дільниці, просто поїдьте, переживіть цю жахливу ніч. На ранок до вас приїжджають адвокати, рідні і починається вже робота. Можна притягнути до відповідальності навіть тих, хто в цьому був винний і хто все це робив. Тому, по-перше, з поліцейськими потрібно спілкуватися ввічливо. По-друге, вести якісь діалоги, сперечатися тощо треба також коректно і згідно з нормами чинного законодавства”, — наголосив Ліфлянчик. 

Також ви можете ввічливо вимагати від поліцейського наступне: 

  • коли він вас зупинив — повинен почати з того, що представиться;
  • на вашу вимогу, пред’явить свої документи;
  • після цього він повинен назвати причину того, чого вас затримали і чи затримали вас взагалі;
  • ви можете ще вимагати включити камеру, якщо вона виключена;
  • тоді поліцейський має право приступити до розгляду адміністративного провадження. Тобто пред’явити вам якісь звинувачення і ви починаєте захищатися.  

“При цьому ви маєте право здійснювати зйомку на законних підставах. Вони не мають право вам це забороняти. І коли вам дають протокол на підпис — обов’язково читайте його, і якщо ви не згодні — пишіть свої заперечення. Однак, стосовно заперечень, якщо ви не є юристом, я вам рекомендую просто обмежуватися вказанням про те, що: “Я з вище наведеним не згоден, проти пред’явленого заперечую” і не розписувати інше. Далі нехай адвокат вже вступає в ситуацію, і йому буде простіше працювати”, — адвокат підсумував Станіслав Ліфлянчик. 

Нагадаємо, як в Україні планують карати порушників комендантської години. Також читайте, що Зеленський розповів про запит на мобілізацію ще 500 тисяч українців. Писали ми й про те, що Арестович прокоментував статтю Bild і ризики захоплення Дніпра.

Станіслав Ліфлянчик

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube