RU

У Дніпрі та області люди з епілепсією можуть отримати “Доступні ліки” в понад 1200 аптеках

Читать на русском

Читать на русском
У Дніпрі та області люди з епілепсією можуть отримати “Доступні ліки” в понад 1200 аптеках
12 лютого – Міжнародний день боротьби з епілепсією

Епілепсія — це неврологічне захворювання, яке неможливо вилікувати, але за умови регулярного вживання ліків епілептичні напади можна стримувати. В Україні люди з епілепсією, розладами психіки та поведінки можуть отримувати лікарські засоби безоплатно або з незначною доплатою, у рамках програми “Доступні ліки”. 

Зокрема, у Дніпропетровській області пацієнти можуть отримати ліки при епілепсії в понад 1200 аптеках і аптечних пунктах. Про це Інформатор повідомляє із посиланням на Східний міжрегіональний департамент НСЗУ.

Всього додано 65 препаратів для лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки (зокрема, посттравматичним стресовим розладом, шизофренією, афективними розладами, депресією та невротичними розладами). Із них 23 - повністю безоплатні, решта - з доплатою. Вартість препаратів аптеці відшкодує Національна служба здоров’я України. 

У Дніпропетровській області на сьогодні є 1231 місце відпуску ліків, де пацієнти можуть отримати препарати для лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки. 

До 1 жовтня пацієнти купували ці ліки або повністю за власний кошт, або мали пільги в межах місцевих бюджетів. Тобто у кожному регіоні доступ до безоплатних ліків був різним і залежав від фінансової спроможності громади.

Щоб отримати препарати за програмою “Доступні ліки”, необхідний електронний рецепт

Електронний рецепт для пацієнтів із епілепсією, невротичними розладами може виписати невролог або психіатр - в тому числі і дитячі лікарі за цими спеціальностями.

Електронний рецепт для пацієнтів із психічними розладами виписує виключно психіатр, у тому числі - і дитячий

Сімейні лікарі електронні рецепти за напрямами “Розлади психіки та поведінки” та “Хвороби нервової системи” не виписують.

Тому, щоб користуватись програмою “Доступні ліки” пацієнтам із епілепсією, розладами психіки та поведінки потрібно відвідати свого лікуючого лікаря - невролога чи психіатра. Це необхідно, щоб лікар створив індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я.

Якщо лікуючого лікаря немає - потрібно його обрати в будь-якому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за напрямом амбулаторної допомоги та відповідного фахівця. Щоб потрапити на первинну консультацію до невролога для встановлення діагнозу та складання індивідуального плану лікування безоплатно, потрібно електронне направлення. Його може виписати сімейний лікар.

Для звернення до психіатра електронне направлення не потрібно

Лікар-спеціаліст проведе усі необхідні обстеження для встановлення діагнозу “Епілепсія” - така послуга є безоплатною. Після - складе план лікування і внесе його в електронну систему охорони здоров’я. І на підставі плану випише рецепт на “Доступні ліки”. 

На час воєнного стану лікар може виписати як електронний, так і паперовий рецепт з залежно від наявності світла та інтернету. В індивідуальному плані невролог або психіатр фіксує встановлений діагноз та призначення відповідних ліків. 

Надалі на основі індивідуального плану лікування буде формуватися електронний рецепт. З електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни, яка має договір з НСЗУ за таким напрямком реімбурсації. 

“Доступні ліки” за рецептом можна отримати в найближчій аптеці, яка бере участь у програмі. Перелік аптек можна побачити на дашборді (програма “Розлади психіки і поведінки, епілепсія”) або дізнатися на гарячій лінії НСЗУ за номером 16-77. Таких аптек наразі більше ніж 10 тисяч. 

Другий рецепт на “Доступні ліки” може виписати як невролог або психіатр, так і сімейний лікар

За 2023 рік у Дніпропетровській області 3371 пацієнт погасив 12 523 рецептів. Загалом лікарі виписали 13 692 електронних рецептів для пацієнтів із епілепсією, розладами психіки та поведінки.

Платон Бережний

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.