«Бойова ефективність вкрай сумнівна»: колишній інженер КБ «Південне» з Дніпра розповів, що ховається за розробкою «Орєшника»

«Бойова ефективність вкрай сумнівна»: колишній інженер КБ «Південне» з Дніпра розповів, що ховається за розробкою «Орєшника»
21 листопада вперше росія застосувала міжконтинентальну зброю для удару по Дніпру

21 листопада росіяни атакували Дніпро міжконтинентальної балістичною ракетою. Запуск здійснили з астраханської області, капустиного яру. Армія країни-агресорки вдарила МБР по одному з підприємств Дніпра. Також було пошкоджено реабілітаційний центр та приватні будинки. У той же день володимир путін заявив, що російська армія випробувала нову ракету «Орєшник»

За версією західних медіа, росія застосовувала не «Орєшник», а зовсім інше озброєння. Мова йшла про РС-26 «Рубєж», яка здатна долати дистанції до 6 тисяч кілометрів. У ГУР цю інформацію 22 листопада спростували. За даними нашої розвідки, це був новий експериментальний комплекс «Кєдр», а «Орєшник» був лише шифром. 

Колишній інженер-конструктор КБ «Південне», аналітик Олександр Кочетков розповів, що саме криється за новою ракетою росіян. Про це повідомляє Інформатор. 

Колишній інженер КБ «Південне» розповів, що ховається за ракетою «Орєшник»
Колишній інженер КБ «Південне» розповів, що ховається за ракетою «Орєшник»
Експерт вважає, що ефективність удару була сумнівною
Експерт вважає, що ефективність удару була сумнівною

Історія знову повертається у часи Радянського Союзу 

Як пояснив Кочетков, не існує міжконтинентальної ракети «Рубєж». Сам «Орєшник» існує лише в кількості декількох дослідних зразків. Він розповів, що за часи СРСР у КБ «Південному» створили проєкт міжконтинентального рухомого твердопаливного ракетного комплексу «Універсал». Цей проєкт віддали на реалізацію московському інституту теплотехніки. 

Кочетков написав, що пізніше росіяни змогли реалізувати цей проєкт «Універсал». Таким чином з’явився «Тополь-М», який знаходиться на озброєнні армії рф. Однак «Тополь-М» теж модернізували й замість трьох ступенів, нова ракета має вже два ступені. Так з’явився «Ярс», який російські джерела називають «молодшим братом Тополя». Вага цієї ракети складає 50 тонн, а дальність польоту — 6 тисяч кілометрів.

«Десь у 2017 році у недоімперії писали у ЗМІ, що планується модернізація “Ярсу” — хочуть зробити нову платформу розведення боєголовок, щоб підвищити їхню швидкість польоту, що ускладнить перехоплення системами ПРО. Оце й повинно було стати “Рубежем”», — додає Кочетков про нову ракету росіян. 

За даними Кочеткова, тоді проєкт не реалізовували через брак коштів, однак після вторгнення в Україну, почалося й фінансування ідей для «Рубєжу». За основу взяли конструкцію «Ярсу», яку зменшили, однак збільшили кількість бойових блоків — з 4 до 6. Дальність польоту зменшилась до 3-4 тисяч кілометрів. При падінні ракета здатна розвивати швидкість у 7-10 швидкостей звуку. 

«Бойова ефективність "Орєшника" без ядерного оснащення вкрай сумнівна. Це все одно, що кар’єрним самоскидом піцу розвозити. Точність буде плюс-мінус 100 метрів, а то й гірше, а звичайної вибухівки кожна боєголовка зможе нести близько 100 кілограмів — все одно, що російська система залпового вогню «Торнадо», — написав Кочетков. 

Чи можна збити такі небезпечні ракети? 

Експерт розповів, що сучасна зброя, на зразок американського THAAD, або ізраїльського «ХЕЦ», все ж може збивати таку гіперзвукову зброю. Однак припустив, що навряд Україна зможе отримати такі зразки ПРО. 

«Історія з залякуванням “Орєшником” скоро піде на спад, а реальна загроза від нього не є критичною. Значно гірше виглядає, як на мене, загальний тренд на спрощення сприйняття ядерної зброї, як чогось можливого у цій війні. З путінізмом треба всім світом кінчати до того, як навіжений диктатор спробує реалізувати свої погрози», — резюмував Кочетков. 

Раніше ми писали, що кількість постраждалих через ракетну атаку Дніпра зросла до 3, у Кривому Розі ж постраждала 31 людина. Окрім того, з'явилися відео ударів по Дніпру, а пропагандистці захаровій сказали мовчати. Також дивіться, що розповіли у реабілітаційному центрі в Дніпрі, який постраждав внаслідок ворожої ракетної атаки. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube