Бойовий товариш: кінолог із Дніпра розповів про пошук вибухівки, тренування та пенсію хвостатих поліцейських

Софія Скорик

З початком війни у кінологів та їх службових товаришів побільшало роботи. Вони виїжджають на повідомлення про всі підозрілі предмети будь-то автівка, чи залишені похапцем речі. Не було і дня, аби їх не залучали до роботи.

Швидко виявляти вибухонебезпечні речі чи зброю пухнастим допомагають тренування. Якими навичками повинен володіти кінолог та його товариш, Інформатору розповів інспектор управління вибухотехнічної служби ГУНП в Дніпропетровській області, старший лейтенант Олександр Матвєєв.

Олександр в минулому лікар, за його плечима великий багаж знань. Та все життя чоловік марив кінологією. У 2017 році він не побоявся перекреслити все та стати інспектором-кінологом.

“Я служив в армії з собаками, але так сталося, що не пішов після армії в кінологію. А після був набір в поліцію на кінологів - пішов, пройшов. І ось працюю інспектором-кінологом”, — поділився Олександр.

Вже п’ять років Олександр працює з бойовим товаришем Вегасом. Вони разом побували не в одному відрядженні.

“Ми і на День Незалежності у Київ їздили, ми й в АТО з ним їздили, ми їздили в Умань на хасидів на їхній НГ. Тобто у нас за 5 років дуже великий багаж, багаж знань”, — зазначив інспектор-кінолог.

До тренувань Вегаса залучили з 3 місяців. У свої 5 років він знає дуже багато команд та опанував загальний та спеціальний курс дресування.

“Це як книжка, поки читаєш - пам’ятаєш. Коли закрив - забувся. Тобто кожну свою зміну ми якісь закріплення собаці даємо. Те що він вміє, ми йому просто нагадуємо. Я з ним спілкуюся більше як напевно не з твариною, а з чимось більше. Я кажу: “Поглянь йому в очі і там все написано, так воно і є”. Ти з ним спілкуєшся і розумієш, що він тебе десь і розуміє”, — акцентував Олександр. 

Яких собак беруть на службу?

В першу чергу, собака повинна бути адекватною, слухняною та неагресивною. Адже кінологи мають багато виїздів на замінування шкіл, дитсадків та масові збори людей. 

“Вона повинна виконувати свою роботу на 5 балів, бо це життя багатьох людей. Ми на Новій Пошті знаходили з ним гранати, ми в гаражі при обшуках знаходили тротил. Дуже багато залежить від собаки в нашій праці. Це мої очі та вуха, скажімо так”, — поділився кінолог.

За словами Олександра, щоб стати  інструктором-собаківником потрібно мати велику любов до собак. Якщо її немає - краще на цю професію не йти.

Яким породам собак надають перевагу?

Собак на службу беруть різних порід. Можна побачити бельгійську вівчарку (малінуа), німецьку вівчарку, лабрадора та навіть спанієля. Головне, щоб пухнасті були апортувальниками. Тобто, якщо їй запропонують в одній руці м’ясо, а в іншій — іграшку, то він візьме іграшку. 

Вони (собаки — ред.) всі різні, як і люди. Тому якщо собака заряджена на гру, на м’ячик, вона в нашу службу підходить. І там без різниці доберман це, ротвейлер, малінуа, чи спанієль” — акцентував Олександ. 

Скільки у собак напарників, та як довго вони “притираються” один до одного

Кожен собака має одного напарника-кінолога. А ось інспектор може мати від двох підопічних. 

“У мене і тут три мої собаки. Він у мене не один. Так, він якби самий такий слухняний, бо з малечку в мене. Більші собаки прийшли у більшому віці, тому тут все моє уміння, все моє бажання, наснага, все в ньому. А у собаки повинен бути тільки один хазяїн””, — підсумував Олександр.

Проте, щоб працювати в парі, чотирилапим необхідний час. Комусь вистачає і трьох днів, а комусь необхідно три тижні. 

“Як собака це все сприймає — усе через органи нюху. Коли ти займаєшся однією собакою, займаєшся іншою собакою, третьою і так далі, то собака на тій же собаці чує запах свого господаря”, — розповів кінолог.

З якого віку собак починають тренувати?

Олександр розповів, чим раніше почати дресувати собаку, тим краще. До року їх з легкістю можна підлаштувати до себе. Після — прийдеться ламати стереотипи, які виробились. 

“Вчити можна і з 8 місяців починати. Але з 5 років вже сенсу немає. Це все одно, що дорослу людину перевчати з лівою рукою їсти правою рукою. то чи ти швидше дитину навчись, чи дорослого. Поки не сформувався характер, можна підлаштовувати під себе”, — зазначив інспектор-кінолог. 

Чи є у собак пенсія?

Загалом собаки працюють до 9 років. Після — йдуть на заслужений пенсійний відпочинок. Пухнастик може знаходитись на роботі в розпліднику і доживати свої роки. Або його може забрати додому господар.  

Варіантів безліч. Але точно їх ніхто не виганяє, не залишає. Вони бігають тут, дуркують, з ними займаються, але на виїзди їх не беруть.”, — зазначив Олександр.

Раніше ми писали, що лікарка із Дніпра розповіла, чим краще годувати хвостатих. Також читайте, як кінологи з Павлограда разом із собаками шукають людей під завалами. Писали ми й про те, що у Дніпрі службові собаки отримали захисні окуляри та амуніцію.

Фото: Денис Чубченко
Відео: Владсилав Степанов

No ad for you