Чи святкувати Новий Рік під час війни: поради психологів

Чи святкувати Новий Рік під час війни: поради психологів
Перш за все - орієнтуйтеся на власні відчуття

В Україні вже понад 9 місяців триває повномасштабна війна, через яку українці щодня стикаються з новими викликами та проблемами. Та менш ніж за два тижні почнеться Новий Рік. У багатьох виникає питання: чи доречно святкувати Новий рік за таких умов. Наче й хочеться радіти та дарувати гарні емоції близьким. Та нікуди не ділося почуття провини перед тими, хто втратив свій дім, перед захисниками, які сидять в окопах та українцями на окупованих територіях. Чи варто відзначати Новий рік та Різдво під час війни, обстрілів та відключень електрики - розповіли українські психологи.

Чому варто влаштовувати собі свято

За словами психологині Марини Журбенко, людина не повинна позбавляти себе радості. Бо саме такі моменти дають стимул протистояти та боротися далі.

«Радість — одна з базових емоцій людини, і потреба в її відчутті в нас живе з народження. З якими б складними обставинами не зіштовхнулася людина з дитинства, радість — це те, що несвідомо штовхає її приймати ті рішення, які збережуть її життя. Так вже запрограмований наш мозок, він постійно потребує і шукає стимулів, і саме радість є найприємнішою й найбажанішою в отриманні емоцією», — зазначає психологиня.

Новорічні ритуали — важливі для дітей

Психологиня Майя Грещук відзначає, що свята та збереження звичних новорічних ритуалів у такий непростий час є дуже важливими для дітей. Маленькі традиції в небезпечний час допоможуть мисленню дитині. Адже, ці приємні емоції давати можливість адаптуватися до непередбачуваного реального майбутнього.

«Якщо людина потрапляє у кризову ситуацію, травматичні події, то насамперед її потрібно звідти забрати. І в безпечній ситуації потрібно разом пошукати для неї звичні в житті особливості поведінки. Тому якщо ви разом з дітьми оте звичне, традиційне підготування до ритуалу переходу з одного року в інший застосуєте, то мислення дитини буде тільки вдячне. Бо для неї ці приємні опорні схеми життя будуть давати можливість адаптуватися до того мінливого, непередбачуваного, але реального майбутнього в нашій країні на зараз», — наголосила Грещук.

Також психологи рекомендують батькам написати листа до Святого Миколая разом з дитиною. А, якщо є можливість, то можна відвідати з малечею святкові вистави.

Не святкувати — нормально

Психологиня Катерина Клюшниченко говорить, що варто перш за все орієнтуватися на власні відчуття. Якщо ви не відчуваєте того особливого святкового настрою й бажання відзначати святкові дати не виникає, то краще цього й не робити, не змушувати себе.

«Не обов’язково новорічний настрій має бути. Зараз багато горя й болю навколо кожного з нас. Тому силою притягувати відчуття свята не варто. Думаю, для людини, яка такого святкового настрою не має, буде найкращим просто дозволити собі відчувати те, що відчуває, прислухатися до власних душевних потреб. Можливо, зараз всередині багато болю, переживань та страждань. Про яке тоді святкування може йтися?» — каже експертка.

Раніше ми писали, як перевірити легальність новорічної ялинки. Також ми розповідали чи дозволене використання піротехніки в Дніпрі.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube