RU

Чому Павлоград потрібно перейменувати: фаховий висновок Українського інституту національної пам'яті

Читать на русском

Читать на русском
Чому Павлоград потрібно перейменувати: фаховий висновок Українського інституту національної пам'яті
УІНП зазначає, що назва міста Павлоград належить до символів російської імперської політики

Назву міста Павлоград збираються змінити. До 27 січня 2024 року міська влада має подати варіанти до Верховної Ради. Український інститут національної пам’яті опублікував фаховий висновок, в якому зазначається, що назва міста Павлоград є символом російської імперської політики.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на сайт УІНП

Так, у висновку написано, що Павлоград не є первісною назвою населеного пункту Дніпропетровської області, який зараз так називається. Заснування сучасного Павлограда пов’язане з осадницькою діяльністю запорізького старшини Петра Хижнявського. Після ліквідації Війська Запорізького Низового азовський губернатор Василь Чертков зафіксував засноване Хижняковським військове поселення Матвіївку. Хижняковського визначили осадником цієї слободи. Згідно з відомістю чисельності чоловічого та жіночого населення Азовської губернії від 27 квітня 1779 року, у Матвіївці жили 1126 осіб.

Павлоград як центр Павлоградського повіту відзначений у відомості населених пунктів Азовської губернії від 19 січня 1779 року. Але назва Павлоград, або Павлівськ, стосується майбутнього Маріуполя.

У 1779 році штаб-квартиру Луганського пікінерського полку перенесли в Матвіївку. Поселення перейменували в слободу Луганську. Слобода Луганська входила в міську округу вже нового Павлограда, будувати який почали у 1780 році, але не на правому березі ріки Вовчої (в її гирлі), де була розташована Матвіївка (вона ж Луганська), а в гирлі річки Солоної. Кількість населення вказаного Павлограда становила 119 осіб.

У 1784 році Павлоградом назвали слободу Луганську. Ця назва зберігається досі. Попередній Павлоград отримав назву Павлівка.

Таким чином, назва міста Павлоград є символічним втіленням російської колоніальної політики. Заміна первісного топоніма Матвіївка на Павлоград – це ланка загальної стратегії, спрямованої на викорінення української топонімії та впровадження загальноімперської системи назв.

Нагадаємо, раніше ми писали, що завершилось голосування за нову назву для Новомосковська. Також читайте, що у Дніпрі перейменували 73 вулиці та провулки. Крім цього, Інформатор повідомляв, що у Дніпрі перейменували Музей АТО.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.