В Україні хочуть позбутися чорно-білого поділу — бюджетник/контрактник. Натомість запровадити гранти для здобувачів освіти. Так, вступник отримає, наприклад, 80%, 50% або 30% від суми вартості навчання. Кошти надходитимуть на телефон, як колись надходила “є-Підтримка”. Ними можна буде лише сплатити за навчання.
Завдяки такому розподілу гроші отримає більша кількість людей. Про це Укрінформу розповів заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький, — пише Інформатор.
“Пропонується наступне: вступник складає ЗНО чи НМТ і на підставі результату отримує певну суму коштів від держави – грант. Нам важливо, щоб більша кількість громадян отримала державну підтримку здобуття освіти. Це означає, що система яка передбачає, що меншість отримує повну підтримку, а більшість не отримує нічого, має відійти в минуле. Це – питання справедливості”, — розповів Винницький.
Він запевнив, що фінансування сто відсотків вартості навчання залишається. Однак скористатися такою послугою зможуть лише певні спеціальності та найздібніші вступники.
Зазначається, що грант може складати від 15 до 55 тисяч гривень на рік. Адже зараз держава оплачує навчання за одного бюджетника в середньому у розмірі 54 900 гривень на рік.
“Умовно, в наступному році 190-бальник може отримати тих самих 55 тисяч і зможе з цими грошима прийти до топового закладу і це покриє повну вартість навчання. А, можливо, вартість буде вищою на топову спеціальність у столиці, але навчання на тій же спеціальності не у Києві, а в Івано-Франківську чи Кропивницькому буде дешевшим. Тут включається механізм конкуренції між закладами та містами”, — сказав заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.
За словами Михайла Винницького, може статися так, що деякі топові заклади на певні спеціальності контракту можуть підвищити вартість навчання. Однак це не означає, що хтось залишиться без гідного навчання.
“Ми передбачаємо систему соціальних грантів, пов’язану з матеріальним станом сім’ї. Отже, якщо є здібна дитина зі сільської місцевості, дитина-сирота, або дитина учасника бойових дій, будуть соціальні гранти, які покриватимуть різницю між отриманим грантом і вартістю навчання. Крім того, передбачаються пільгові кредити”, — сказав він.
Винницький зазначив, що важливо врахувати законопроєкт, який знаходиться на фінальних стадіях в Раді — про індивідуальні освітні траєкторії. Тобто студенти зможуть регулювати свій темп навчання.
“Цілком ймовірною є ситуація, коли студент, який не підпадає під соціальний грант і не захоче брати пільговий кредит, отримає грант 50 тисяч гривень, але захоче йти на програму, де контракт коштує 70 тисяч. Тоді він зможе влаштуватися на роботу, щоб заробити відшкодування цієї різниці. Індивідуальні освітні траєкторії передбачають, що можна зменшити ту кількість кредитів, яку необхідно набрати кожного року, і «розтягнути» бакалаврат, наприклад, на 5 років”, — акцентував він.
Втім, щоб всі ці зміни працювали вже у 2024 році — треба внести зміни до законодавства. Проєкт Закону щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті вже пройшов перше читання у Верховній Раді України.
Нагадаємо, що в Україні готують масштабну реформу вищої освіти. Також читайте, що нового з’явиться в українських школах. Писали ми й про те, як проходитиме НМТ у 2024 році.