У п’ятницю, 28 червня, на День Конституції України, у Дніпрі, на Троїцькій площі, поблизу Музею українського живопису встановили скульптуру авторства митця Вадима Сідура. Раніше місцем для пам’ятника хотіли обрати дім на Набережній Перемоги, 118. Проте локацію для монумента вирішили змінити.
Про це повідомляє Інформатор із місця події.
Скульптура називається “Пам’ятник загиблим від бомб”. Монумент символізує жертв серед цивільного населення. Ім’я українського скульптора Вадима Сідура дуже відоме за межами України, зокрема в Європі, де і представлено чимало його творінь. Наприклад, оригінал цієї скульптури знаходиться в колекції у німецького поціновувача творчості Сідура. І саме маленький монумент став основою для створення його великої копії, яку і встановили в Дніпрі.
На 100-річчя відомого скульптора в Дніпрі вирішили презентувати скульптуру “Загиблим від бомб”. Разом з постаментом висота пам’ятника сягає понад 4 метри. Вага - понад 700 кілограмів. Профінансували роботи на створення пам’ятника корпорація “Біосфера” та небайдужі мешканці міста. Для відтворення монумента залучили заслуженого скульптора України Гарніка Хачатряна. Митці працювали 3 місяці, аби створити цей монумент.
Доповнює інсталяцію велике полотно із зображенням самого Вадима Сідура, з описом його творчого і життєвого шляху. На відкритті пам’ятника були присутні голова фонду “Культурна столиця” Григорій Гельфер, віцепрезидентка з операційної діяльності корпорації "Біосфера" Ірина Нестеренко, а також скульптор, який працював над відтворенням монумента, Гарнік Хачатрян.
Вадим Сідур народився у Дніпрі (Катеринославі) 28 червня 1924 року. Під час свого дитинства навчався у школі №33, поблизу якої у 2024 році і встановили одну з його найвідоміших робіт. Сідур застав часи Голодомору і відтворив спогади у своїх мемуарах. З 1942 по 1944 роки - воював у радянській армії і був важко поранений у бою від пострілу снайпера. Після цього поранення Сідура демобілізували.
Після закінчення війни Сідур жив і працював у москві. У радянські часи митець постійно зіштовхувався з перепонами з боку радянської влади, та неприйняття своїх робіт. Через що при житті не міг презентувати свої роботи в СРСР, однак отримав значну популярність закордоном. Саме завдяки поціновувачу творчості Сідура Карлу Аймермахеру, який просував творчість українського автора. На жаль, скульптор помер за межами своєї Батьківщини у москві від третього інфаркту в 1986 році.
У Дніпрі вшановують пам’ять про свого земляка. У 2021 році в місті відкрився музей творчості імені Вадима Сідура. Також ми писали, що в Дніпрі можуть перейменувати школу сучасного мистецтва імені Вадима Сідура. Крім цього, у Дніпрі біля музею Яворницького почали розмальовувати захисні "вулики", у які одягли "кам'яних баб".
Фото та відео: Максим Якушев