Українців турбує питання, чи дозволять тривалі відключення світла та відсутність тепла пережити зиму. Центр протидії дезінформації розповів, як енергетичні компанії та влада України готуються до холодів. Так, зазначається, що бізнесу та населенню доцільно потурбуватися про резервні системи живлення (павербанки, зарядні станції, дизельні генератори, сонячні панелі та інвертори).
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на сайт Центру протидії дезінформації.
Об’єднана енергетична система України (ОЕС-У) складається з 76-ти гідроелектростанцій та гідроакумулюючих станції, 26-ти теплових електростанцій і теплоцентралей, 4-х АЕС, 12-ти сонячних і 8-ми вітряних електростанцій, об’єднаних магістральних ліній електропередач протяжністю 22,5 тисячі кілометрів і 135 трансформаторних підстанцій для них. Особливість української ОЕС полягає у необхідності дотримуватися постійного балансу між виробництвом і споживанням електроенергії. Наразі Україна генерує до 11,5 ГВт-год і споживає понад 13 ГВт (минулої зими на піку попиту – близько 18 ГВт). Частково цей дефіцит покривається імпортованою електроенергією, але це не завжди рятує, бо максимально таким шляхом можна отримати лише 1,7 ГВт. Нині тривають переговори, щоб збільшити імпортні потужності до 2,2 ГВт, але і цього буде недостатньо, щоб компенсувати знищені або пошкоджені ворогом ТЕС і ГЕС. Заявлений Президент України 1ГВт нових потужностей за рахунок будівництва малих газопоршневих чи більших газотурбінних електростанцій стабілізує ситуацію лише в перспективі, адже запустити їх до початку опалювального сезону малоймовірно.
Водночас не працює Дніпрогес, істотно пошкоджену Київську ГЕС, фактично виведено з ладу ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 у столиці, зруйновано єдину потужну ТЕЦ-5 у Харкові. Кардинально змінити ситуацію могли би шість блоків Запорізької АЕС, але вона окупована росіянами з березня 2022 року.
По-перше, це можливі нові атаки на критичну інфраструктуру. Енергетична інфраструктура зазнала таких масштабів руйнувань, що відновлювати чи відбудовувати її доведеться не один рік. Якщо армія рф взимку націлиться на об’єкти енергосистеми, виникне дефіцит електроенергії, особливо в пікові години опалювального сезону, коли споживання зростає приблизно на 30% у порівнянні з теплими місяцями. В середині 2023 року «Укренерго» захистило обладнання своїх найбільших підстанцій спорудами першого рівня захисту. Зараз будується другий рівень – бетонні саркофаги. Деякі з яких них вже готові. Ситуація вимагає кардинального посилення протиповітряної оборони енергетичних об’єктів, проте повністю захистити всю енергосистему від ракетних ударів практично неможливо
По-друге, ситуація з працездатністю АЕС залишається доволі непередбачуваною. Якщо вчасно не розв’яжуть проблеми з енергоблоками АЕС, то можливі ризики збоїв енергопостачання цієї зими.
По-третє, енергобаланс зимою суттєво залежить від погоди. Під час морозів та несприятливої погоди дефіцит потужностей лише зростає.
По-четверте, додаткові труднощі створює відсутність належної кількості накопичувачів електроенергії для покриття пікових навантажень та перебування більшості відновлюваних джерел енергії (вітрові та сонячні електростанції) на тимчасово окупованих територіях Херсонської області.
Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук прогнозує декілька сценаріїв ситуації в енергетиці.
Оптимістичний сценарій. Якщо стабільно працюватимуть 8-9 енергоблоків АЕС, а зима буде без сильних морозів, планується відновлення близько 3 з 6 ГВт пошкодженої потужності. За такого розвитку подій світло вимикатимуть до 12 годин на добу.
Песимістичний сценарій передбачає, що вдасться відновити близько 2 ГВт потужності, працюватимуть 6-7 блоків АЕС і при цьому зима буде холодною. В такому випадку система опиниться в кризовій ситуації.
За найгіршим сценарієм, якщо росія продовжить атакувати українську енергетику, то українці взимку сидітимуть до 20 годин на добу без світла та опалення.
“За прогнозом члена енергетичного комітету Верховної Ради Сергія Нагорняка, якщо температура взимку опуститься до -10°C, українці із великою вірогідністю матимуть електроенергію лише протягом 12-14 годин на добу, а решту часу – приблизно 10 годин – перебуватимуть без світла”, – йдеться на сайті Центру протидії дезінформації.
Нагадаємо, раніше ми писали, чи встигне Україна підготувати енергосистему до холодів. Також читайте, що Філатов розповів про проблеми підготовки Дніпра до відключень світла та води. Крім цього, Інформатор повідомляв, що у ДТЕК розповідали, як погода впливає на відключення світла.