Експериментальна ракета «Орєшнік» походить з Дніпра: що про неї треба знати й до чого тут КБ «Південне»

Експериментальна ракета «Орєшнік» походить з Дніпра: що про неї треба знати й до чого тут КБ «Південне»
Експерт розповів деталі розробки «Орєшніка»

21 листопада росія вдарила по Дніпру експериментальною балістичною ракетою. Спершу була інформація, що російська федерація застосувала міжконтинентальну балістичну ракету. Однак пізніше це не підтвердилося. Це була ракета середньої дальності. Проте експерти одразу заявили, що це є своєрідною демонстрацією відродження програми зі створення ракет малої та середньої дальності. Під час тривалої співпраці СРСР, а потім росії та країн Заходу, зокрема США, скорочували такі ракети. Це був так званий договір про скорочення РСМД

Таким чином 21 листопада росія продемонструвала світу, що володіє ракетами, які здатні досягти країн Європи. І Інформатор писав, чому путін вирішив вдарити по Дніпру «Орєшніком» або «Кєдром», як його назвала українська розвідка, оскільки «Орєшнік» - кодова назва. Знайдені на місці ракетного удару уламки свідчили про те, що балістична ракета була без бойової частини

Як з «Орєшніком» пов'язане КБ «Південне»?

Колишній інженер-конструктор КБ «Південне», аналітик, політолог Олександр Кочетков розповів журналістам «Радіо Свободи», що російський «Орєшнік» є модернізованою версією проєкту «Універсал». За словами експерта, росія має 10 таких експериментальних зразків, які планує запустити в рамках випробувань.

У радянські часи КБ «Південне» займалося створенням розробкою твердопаливної ракети «Універсал». Пізніше після розпаду СРСР у 1991 році всі напрацювання та технічну документацію передали у московський інститут теплотехніки. Проєкт адаптують під потреби рф і з’являється «Тополь-М», а згодом з нього народився «Ярс». Фактично для «Орєшніка» використали напрацювання «Ярсу». 

Кочетков заявив, аби ракету прийняли на озброєння, то потрібно щонайменше 10 вдалих пусків. Таким чином кожен раз озброєння допрацьовують, знаходячи в ньому недоліки. 

Експерт розповів, що випробування ракети таким чином є грубим порушенням міжнародних норм. А її точність складає до 300 метрів. На його думку, серйозну загрозу ракета становитиме, якщо у ній буде ядерний заряд. Без нього по потужності вона дорівнює «Х-101» чи «Калібру». Кочетков додав, що ймовірними цілями для такої ракети можуть бути промислові об’єкти, полігони чи адміністративні будівлі. 

Збити таку ракету можуть тільки протиракетні комплекси, наприклад THAAD або ізраїльський «Хец». 

«Американці не дали нам такого комплексу і зауважили, що загрози великої від цієї ракети немає. І я, як фахівець, з цим погоджуюсь», — сказав Кочетков. 

Нагадаємо, чим росіяни били по Україні 13 грудня та як відреагував Зеленський. Також ми розповідали про заяву заступника міністра енергетики, за якою українці житимуть з графіками відключень до самої весни. Крім цього, у лікарні помер шостий постраждалий від російської атаки по Царичанці 30 листопада.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube