19 січня українці відзначать свято Водохреща. У цей день, після служби у церкві, проводять велике освячення води на всіх річках, озерах, джерелах і колодязях. В Україні однією з найпопулярніших традицій січневого свята є пірнання в ополонку.
Міністерство охорони здоров'я опублікувало для українців п’ять правил безпечного купання у крижаній воді на Водохреще, - пише Інформатор із посиланням на Інформатор Україна.
Як це робити безпечно
Купатися можна лише в спеціально обладнаних місцях із перевіреним дном.
У МОЗ також застерігають, що занурення в крижану воду жодним чином не допоможе зміцнити імунітет до COVID-19.
Що символізує цей день
Водохреща або Богоявлення — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке православні та греко-католицькі християни відзначають 19 січня. З Хрещенням Господнім пов'язують хрещення в Йордані Христа.
Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Зайшовши на берег - з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята — Богоявлення.
Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
Згідно з християнською традицією, головна подія Водохреща – водосвяття на річці або озері. В етнографічних записах другої половини ХІХ століття згадано, що напередодні свята на водоймах вирубали ополонку у формі хреста. На Закарпатті вірили, що такий проріз і навіть місце довкола нього має чудодійну силу.
Часто його обливали буряковим квасом, і він ставав яскраво-червоним. Іноді хрест обкладали ялинковими гілочками.
Чи треба купатися на Водохреща?
Купатися чи не купатися в ополонці цього дня? Чи це допомагає "змити гріхи" та чи є ця традиція українською? Ці питання в українців виникають щорічно і однозначної відповіді на них як не було, так і немає.
Українці здавна вірили у цілющу силу освяченої води, кажуть етнографи. Вважають, що, якщо пірнеш цього дня, то цілий рік будеш здоровим.
Дехто ж купається, не вкладаючи у цю дію релігійний сенс. Йдеться про випробування свого організму та незвичайну розвагу.
Православна церква України постійно нагадує, що купання в ополонці на Водохреще не має нічого спільного зі "змиванням" гріхів, отриманням особливого Божого благословення чи духовного очищення.
«Як грішні люди можуть «наслідувати» Ісуса Христа, купаючись взимку у водоймах? З якою метою і як саме «наслідують»? При цьому, не соромлячись оголювати напоказ власне тіло, «підігріватися» спиртними напоями, не стримуватися у лайці під час фізичних відчуттів через занурення у крижану воду. І чомусь «обов’язково треба» зануритися тричі і перехреститися перед зануренням… Вода в річці Йордан в цю пору року сягає 12 - 16° тепла, вона не є крижаною, такою, що провокує стрес для організму. Купатися в ополонці не підготовленим для цього людям – це ризикувати своїм здоров’ям і життям, а значить – нехтувати даром Божим», - пояснюють в УПЦ.
Раніше ми писали у які дати дніпряни святкують Різдво. Також ми повідомляли, що фахівець із Дніпра розповів, як зародилися новорічні символи.