До Дніпровського національного історичного музею археологи передали артефакти - горщики, які знайшли під час розкопок у “Дніпровському Стоунхенджі” у квітні 2021 року. У 2022 кромлех (стародавні споруди) вирішили внести пам’ятку до державного реєстру. У квітні 2023 року місце розкопок вирішили закопати для збереження в умовах воєнного стану.
Про це повідомляє Інформатор із посиланням на публікацію Дніпровського історичного музею.
На вигляд ці горщики дуже давні. На них зображені різні візерунки, і судячи з їхньої непропорційної форми, створювались вручну. За словами істориків, цьому кургану приблизно 5,5 тисяч років, і він старіший за Стоунхендж, датується періодом пізнього неоліту.
“Звіряючи кожен горщик чи знаряддя праці з польовим описом, мимоволі думали над тим, у яку вітрину і на яку підставку потраплять ці предмети, коли ми після перемоги будемо відновлювати свою експозицію”, — вказано у публікації.
Нагадаємо, що у квітні 2021 року в Новоолександрівці під час будівництва дороги Н-31 вдалося знайти стародавнє кладовище. У 2021 році на цьому місці розпочалися археологічні розкопки. Їх вирішили розпочати якомога скоріше, оскільки курган міг зруйнуватися, оскільки на нього звалювали будівельне і побутове сміття.
Через деякий час археологам вдалося знайти декілька горщиків, залишки намиста з ікл тварин та кістки людей, яких поховали на цьому місці. Інформатор спілкувався з Дмитром Тесленком — начальником Дніпровської археологічної експедиції “Охоронної археологічної служби України”.
Він розповів про розкопки на цьому місці і що вдалося дізнатися про курган. Вчені вирішили зберегти споруду на тому місці, де її знайшли. Також лунали пропозиції зробити курган туристичним магнітом для Дніпровського району. Після початку повномасштабного вторгнення у Дніпрі проходила благодійна археологічна виставка “Дніпровський Стоунхендж” — врятоване минуле”, на якій збирали кошти на допомогу ЗСУ.