Метапневмовірус в Україні: скільки людей хворіє та що потрібно знати

Метапневмовірус в Україні: скільки людей хворіє та що потрібно знати
Центр громадського здоров'я України надав дані про метапневмовірус в країні

Серед українців циркулює метапневмовірус (HMPV). Протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років, станом на 5 січня 2025 року, його виявили у 14 осіб. З них віком 0 - 4 роки – 2 особи, 5 - 14 років – 7 осіб, 30 - 64 роки – 4 особи та віком 65 років і старше – 1 особа.

Така ситуація спостерігалась і в епідемічному сезоні 2023-2024 років за аналогічний період. Про це повідомляє Інформатор з посиланням на сайт Центру громадського здоров’я України.

У цьому та попередньому епідсезонах жодна людина не померла від інфекції, спричиненої метапневмовірусом. Станом на 6 січня тенденції до розвитку спалаху, спричиненого метапневмовірусом, в Україні не спостерігалось.

Що це за вірус

HMPV належить до сімейства вірусів Pneumoviridae родини Paramyxoviridae. Вперше його виявили у 2001 році в Нідерландах. Він поширений на всіх континентах. Значною мірою поширюється при близькому контакті з інфікованою людиною (повітряно-краплинним шляхом).

Особливості інфекції

Для HMPV характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи, однак його циркуляція починається переважно взимку і триває до весни. HMPV-інфекція здебільшого перебігає легко, але інфікування HMPV у літньому віці, на тлі супутньої патології, призводить до збільшення тяжкості захворювання. Інкубаційний період – від 3 до 6 днів.

Групи підвищеного риску:

  • новонароджені;
  • діти до 5 років;
  • люди старше 65 років;
  • люди з астмою, які вживають стероїди;
  • люди з хронічною обструктивною хворобою легень;
  • люди з імунодефіцитами внаслідок ВІЛ чи злоякісних новоутворень;
  • ті, хто переніс трансплантацію органів.

Симптоми

При HMPV-інфекції найчастіше виявляють симптоми верхніх дихальних шляхів (нежить, кашель або лихоманка). Захворювання нижніх дихальних шляхів, які можуть спричинятися HMPV: бронхіоліт, пневмонія, круп і загострення астми.

У переважній більшості випадків симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура. Метапневмовірус протікає значно легше за грип й дуже рідко викликає ускладнення.

Що робити

Найбільш дієвими є заходи профілактики:

  • регулярно мийте руки з милом;
  • не контактуйте з хворими людьми;
  • прикривайте рот серветкою чи згином ліктя, коли кашляєте;
  • періодично провітрюйте приміщення.

Нагадаємо, раніше ми писали, що Кабмін розширив програму «Доступні ліки». Також читайте, що через 10 років в Україні пневмонія може стати невиліковною. Крім цього, Інформатор повідомляв про реформу МСЕК у Дніпропетровській області.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube