RU

Основні методи діагностики жіночої фертильності

Читать на русском

Читать на русском
Основні методи діагностики жіночої фертильності
Які основні методи використовують під час діагностики проблем із фертильністю у жінок

Фертильність (nam.fertilis (родючий)), також "репродуктивна здатність" — здатність зрілого організму давати нащадків.

Фертильний (репродуктивний) вік жінки- це період в житті жінки, впродовж якого вона здатна до виношування та народження дитини.

Фертильний вік жінки вважається від 15 до 49 років. Рівень фертильності визначають, щоб зрозуміти, чи зможе жінка самостійно виносити та народити здорову дитину або потрібні допоміжні репродуктивні технології. 

Фертильний (репродуктивний) вік чоловіків - не обмежений. Якщо у житті чоловіка не виникає факторів, що негативно впливають на сперму, то він здатний до запліднення пожиттєво.

Чоловіча фертильність - «фертильність сперматозоїдів».

Що ж може негативно впливати?

  • куріння і вживання алкогольних напоїв;
  • ряд медикаментів;
  • підвищення температури тіла в області яєчок;
  • надлишок ваги;
  • брак вітаміну С і цинку; 
  • запальні хвороби сечостатевої сфери;
  • різноманітна хімія, радіація та інше.

Пропонуємо Вашій увазі декілька цікавих фактів про жіночу фертильність:

  • 400 000 ооцитів (яйцеклітин) - середня кількість, що виробляється у здорової жінки за все життя.
  • 25 років - вік, коли починає знижуватись запас антральних фолікулів, які можуть дати зрілу яйцеклітину.
  • 35 років - вік жінки, коли збільшується ризик генетичних порушень в яйцеклітині.
  • 37 років - вік, коли майже в 2 рази прискорюється процес зниження оваріального резерву.
  • 43 роки - вік, коли значно погіршуються шанси на ефективність застосування програм ДРТ та можуть бути рекомендації по використанню донаційних яйцеклітин від молодої жінки - донора.
  • До 35 років - оптимальний час для заморозки (вітрифікації) своїх яйцеклітин або ембріонів.

Обстеження на фертильність, як правило, включає:

  1. ультразвукове дослідження органів малого таза з оцінкою кількості антральних фолікулів у яєчниках;
  2. аналізи на гормони (ФСГ, ЛГ, АМГ);
  3. огляд у гінеколога.

Які основні методи використовують під час діагностики проблем із фертильністю у жінок?

1. Вимірювання базальної температури. Щодня, починаючи з першого дня менструального циклу, необхідно вимірювати базальну температуру та заносити дані до спеціального щоденника. Вимірювати температуру слід у прямій кишці відразу після пробудження, не встаючи з ліжка, приблизно в той самий час. У день овуляції базальна температура підіймається на 0,5 градуса;

2. Метод цервікального слизу. Коли настає овуляція, цервікальний слиз змінює свої властивості, що відбивається на консистенції вагінальних виділень. За день до овуляції, під час овуляції та день після її виділення стають склоподібними та в'язкими. Еластичний слиз розтягується між пальцями, його структура схожа на сирий яєчний білок;

3. Тест на овуляцію. Його виконують за допомогою тест-смужок з аптеки. Вони реагують на певний рівень ЛГ. Якщо одна смужка, до овуляції далеко. Якщо дві смужки, овуляція відбудеться у найближчі 40 годин;

4. Фолікулометрія;

Фолікулометрія складається з ультразвукового моніторингу росту та дозрівання фолікулів.

Виконують через певні проміжки часу, спостерігаючи, як дозріває домінантний фолікул і як збільшується товщина ендометрію. Перед овуляцією діаметр фолікула досягає 18-20 мм, а товщина ендометрію — 8 мм.

Як зрозуміти, що відбулася овуляція по УЗД ОМТ:

  • перестав візуалізуватись домінантний фолікул;
  • у просторі позаду матки визначається невелика кількість вільної рідини;
  • визначається жовте тіло.

5. Гістеросальпінгографія (ГСГ) – це дослідження для визначення прохідності маткових труб.

Вводиться контрастна речовина в матку. В нормі немає дефекту наповнення матки та труб і при прохідності їх контрастна речовина виливається в черевну порожнину. ГСГ краще проводити в І фазу менструального циклу.

6. Гістероскопія - це огляд порожнини і стінок матки, початку маткових труб.  Метод полягає у введенні всередину матки тонкого інструменту з камерою та підсвічуванням. До гістероскопа може бути підключений хірургічний маніпулятор, щоб відразу можна було виконати лікувальну процедуру. Покази до проведення гістероскопії - підозра на гіперплазію, поліпоз ендометрію, субмукозну міому матки, аномалії розвитку матки, внутрішньоматкові сінехії, внутрішній ендометріоз, безпліддя неясного генезу;

7. Лапароскопія - найбільш інформативний метод діагностики причин жіночого безпліддя. Показами до проведення лапароскопії є підозра на зовнішній ендометріоз, склерополікістоз яєчників, аномалії розвитку внутрішніх геніталій, при неясному генезі безпліддя, безрезультативному лікуванні безпліддя. Під час лапароскопії можна провести біопсію яєчників, роз'єднання спайок, виявлення кіст яєчників, міоматозних вузлів невеликих розмірів. Лапароскопію також застосовують у ДРТ для  взяття яйцеклітини. Крім того, можна перевірити прохідність маткових труб;

Цей метод хоч і малоінвазивний, але все ж таки хірургічне втручання, тому його використовують лише коли результати попередніх досліджень недостатньо інформативний.

8. Гормональні обстеження показані пацієнткам з порушеним ритмом менструацій.

Першим обов'язковим гормональним тестом є визначення пролактину в плазмі крові, 17-кетостероїдів (17-КС) в сечі. При виявленні підвищеного вмісту пролактину в крові виникає підозра на аденому гіпофіза, 17-КС - на патологію кори надниркових залоз. Крім того, гормональним скринінгом визначається рівень тестостерону (маркер яєчникової андрогенії), в лютеїновій фазі менструального циклу - рівень прогестерону (повноцінність овуляції  і функції жовтого тіла), ФСГ, ЛГ, естрадіол. 

Щоб діагностувати виснаження яєчників, виконують аналіз на АМГ, який відображає стан оваріального резерву жінки. Додаткові дослідження за показами: кортизол, ДГЕА-с, інсулін, Т3, Т4, ТТГ, АТПО.

9. Медико-генетичне консультування. Консультації генетика та генетичне тестування рекомендовані у разі звичного невиношування вагітності, при безплідді неясного генезу, коли є підстави передбачати генетичний фактор безпліддя.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8;
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15;
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4;
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43;
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а;
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83.

Микитюк Олександр Володимирович

акушер-гінеколог, репродуктолог, ендоскопіст, спеціаліст з УЗД

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.