Повернення боргу по розписці: що обов'язково треба вказати в документі

Повернення боргу по розписці: що обов'язково треба вказати в документі
Під час укладання розписки слід бути уважним

Розписка як борговий документ, що підтверджує зобов’язання, – це письмовий документ, що видається на підтвердження укладення договору позики та його умов. У переважній більшості люди легковажно ставляться до його укладання та передають гроші, не завжди розуміючи правової природи цього документа. Свідченням цього слугує велика кількість судових спорів з даного приводу. 

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на публікацію департаменту правового забезпечення Дніпровської міської ради.

Відповідно до статті 1046 Цивільного кодексу України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Згідно зі статтею 1047 Цивільного кодексу України, договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у 10 разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей. 

Стаття 1049 Цивільного кодексу України наголошує, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Виходячи з цього, при написанні розписки обов’язково потрібно зазначати:

  • дата складання;
  • місце складання;
  • ПІБ позичальника, його паспортні дані та місце проживання (та фактичного проживання), ID код, номер телефону;
  • ПІБ позикодавця, його місце проживання і паспортні дані, номер телефону; 
  • боргова сума (точна сума і валюта) (варто визначити, як цифрами так і прописом);
  • умови отримання позичальником в борг грошей із зобов’язанням їх повернення; 
  • дата отримання коштів у борг; 
  • дата, коли борг повинен бути повернутий;
  • відсотки (винагорода) за користування коштами або без винагороди, відповідальності за несвоєчасне повернення грошових коштів; 
  • підписи сторін; 
  • прізвище ім’я та по батькові свідків (щонайменше 2-х), їх паспортні дані та місце проживання (у тому числі фактичного проживання), підписи. 

Розписка обов'язково має містити умови отримання позичальником в борг грошей із зобов’язанням їх повернення.

На це варто звернути увагу, оскільки підтвердженням укладення договору позики може бути не будь-яка розписка, а лише та, яка засвідчує факт отримання грошових коштів в борг і містить умови про їх повернення (у розписці повинні бути зазначені наведені умови в сукупності). Якщо з тексту розписки вбачається, що особа отримала грошові кошти, а умова щодо обов'язку їх повернення нею відсутня, то дана розписка не буде доказом укладення сторонами договору позики.

Нагадаємо, раніше ми писали, коли "ПриватБанк" автоматично спише заборгованість по кредитах. Також читайте, як стягнути аліменти з біологічного батька дитини, якщо він не вказаний у свідоцтві про народження. Крім цього, Інформатор повідомляв, скільки грошей можна зняти з арештованого рахунку.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube