Розкриття потенціалу та адаптація особливих дітей під час війни: важливі моменти простими словами

Розкриття потенціалу та адаптація особливих дітей під час війни: важливі моменти простими словами
Логопед-дефектолог з Дніпра Наталія Трет'якова розповіла про роботу в умовах сьогодення

Ми живемо в дуже важкий і водночас дуже цікавий час - час змін і прийняття важливих рішень. Це період надвеликих навантажень, тому, як наслідок, часто маємо купу психологічних та психічних проблем. Звісно, такі проблеми не можуть не впливати і на наших дітей. Діти, які народжуються і живуть в особливо важких умовах повномасштабної війни, потребують особливого догляду, виховання і любові. Саме з питанням виховання та розвитку дітей, ми звернулися до кваліфікованого лікаря логопеда-дефектолога, керівника мовного центру та приватного садочка "Сонечко", Трет'якової Наталії Олександрівни. 

Наталія ТРЕТ’ЯКОВА – логопед-дефектолог в Дніпрі з багаторічним досвідом, яка поділилась з Інформатором своїми враженнями про роботу в умовах сьогодення. Ми дізнались про те, як війна змінила її життя, як вона адаптувала свої методи роботи та як допомагає дітям долати наслідки стресу.

Пані Наталю, вітаємо. Почнімо, напевно з фаху, аби познайомити читачів з Вами. Розкажіть трохи про Ваш професійний шлях та експертність.

"Ще з юності я почала займатися педагогічною діяльністю. Починала працювати вихователем, закінчила педагогічний інститут, після чого працювала вчителем початкових класів. Працюючи в дитячому оточенні, мені доводилося стикатися з особливими дітьми, які мають різні проблеми й інтелектуального, і психологічного розвитку та порушення моторики. Це спонукало мене до вступу в педагогічний університет, де я отримала кваліфікацію логопеда-дефектолога. З часом всі мої знання й навички перетворились на авторський метод, власне відчуття дітей. На сьогодні я маю вже понад 20 років досвіду та продовжую вдосконалювати свої знання, допомагаючи тисячам діточок бути соціалізованими та жити гармонійне життя".

Логопед-дефектолог з Дніпра Наталія Трет'якова
Логопед-дефектолог з Дніпра Наталія Трет'якова

З якими логопедичними проблемами до Вас можуть звернутись сьогодні українці?

Працюють із дітлахами раннього (до 3 років), дошкільного (3-6 років) та шкільного віку, а також підлітками та людьми після інсульту.

Охоплюю напрямки:

  1. консультування та діагностика (діагностика мовленнєвого розвитку; профілактичний огляд; логопедична характеристика, підбір індивідуальної програми корекції);
  2. індивідуальні заняття з корекції порушень за діагнозами:
  • загальний недорозвиток мовлення (ЗНМ);
  • фонетичний недорозвиток (ФП);
  • фонетико-фонематичний недорозвиток (ФФНМ);
  • дизартрія;
  • дислалія;
  • алалія;
  • ринолалія;
  • заїкання;
  • порушення темпу мови (тахілалія, браділалія);
  • затримка мовленнєвого розвитку (ЗМР);
  • порушення слуху;
  • кохлеарні імпланти та знижений слух;
  • ранній дитячий аутизм (РДА);
  • оральна апраксія.

На що батькам варто звертати увагу, перш за все, аби не втратити можливість вчасно виявити проблему та вирішити її?

"Існує думка, що до логопеда потрібно звертатися тоді, коли дитина досягне шестирічного віку та буде йти до школи, а до цього часу вона ще не «виговорилася». Але насправді, чим раніше дитина буде оглянута спеціалістом-логопедом, тим більша ймовірність виправлення мовлення. Більшість порушень мовлення мають органічну основу, тобто пов’язані з недорозвитком або особливостями будови артикуляційного апарату чи кори головного мозку. А людське тіло розвивається по-різному в різний час життя. Існують вади, які ефективно можна виправити лише до певного віку. Якщо термін втрачено, то проблему вирішити буде набагато важче та знадобиться більше часу, щоб виправити ваду або ж звести її до мінімуму.

Мова, особливо в дитячому віці, дуже швидко розвивається та видозмінюється і на кожен віковий період існують певні мовні норми. На мовний розвиток дитини великий вплив також має психологічна обстановка у родині: сприятливо позначається спокійне, доброзичливе спілкування, відсутність криків та скандалів, дотримання режиму дня. Ці умови створюють атмосферу, в якій не виникає ризик розвитку заїкання та неврозів. Проте при цьому дуже важливо вчасно зрозуміти, чи недоліки дитячої мови є природним етапом розвитку, чи проявом проблем, що вимагають втручання логопеда".

Наталіє, що змінилось у Вашій діяльності від початку війни?

"Війна змусила мене переосмислити свої цінності та призначення в житті. Я стала думати про те, що дійсно важливо для мене та світу, в якому я живу. Я не знаю, як можна жити без мрій, особливо під час війни. Дивитися в майбутнє, хай навіть невизначене — це велика сила. Мрії дають відчуття, що цей досвід тимчасовий. Війна навчила цінувати любов, цінувати час, проведений із родиною, цінувати одне одного".

Як змінились діти, які зараз проходять у Вас навчання через постійні стреси?

"Війна кардинально змінила наше повсякденне життя, змусивши перервати роботу, дослідження, розробки та навіть спілкування. Але найважчим ударом для населення, особливо для дітей, стала не тільки фізична, а й психологічна втома. Війна завдала значного психологічного удару по дітях, особливо маленьких. Навіть ті, хто не пережив безпосередньо бойові дії, відчувають страх і тривогу, переймаючи емоції дорослих.

Війна завдала значного удару по психічному здоров'ю дітей. Логопедам довелось зіткнутися з новими викликами: стресом, евакуацією, руйнуванням шкіл. Та попри це, професійна допомога логопеда залишається вкрай важливою для розвитку мови дітей у цей складний період".

Чи є якісь особливі моменти у цьому році, які вразили Вас найбільше в професійному аспекті?

"Робота логопеда під час війни – складний і делікатний процес, що вимагає значної гнучкості і творчого підходу. Важливо підходити до кожного учня індивідуально, тому що кожна дитина може мати свій унікальний досвід. Індивідуальний підхід дозволяє створити найбільш ефективну програму для кожної дитини, орієнтуючись на його емоційний стан і мовні проблеми. Логопед повинен враховувати особисті потреби дитини, його емоційний стан і те, в яких обставинах він знаходиться".

Пані Наталіє, а як змінились Ви особисто за 2024?

"Війна перевернула все. Найважливішим стало розуміння, що справжня цінність – це рідні люди та мирне небо над головою. Війна змусила нас переосмислити життя і цінувати кожен момент, проведений з близькими. Раніше через зайнятість роботою та буденними справами мої діти та онучка приїжджали в гості приблизно двічі на місяць, а тепер — щотижня відвідують батьківський дім.

Війна навчила цінувати мій дім, моє оточення, рідний край. Усвідомив, що матеріальні блага не такі важливі, як свобода та безпека моєї сім'ї".

Наталія Трет'якова - власниця мовного центру
Наталія Трет'якова - власниця мовного центру

Ви - власниця мовного центру "Сонечко". Які послуги українці можуть отримати у Вашому центрі, окрім тих, що ми обговорили?

"Напрямок роботи центру – проведення корекційно-педагогічної роботи із такими проблемами, як дитячий ранній аутизм, розлад аутичного спектра (РАС), синдром Дауна, затримка психомовного розвитку (ЗПРР), затримка мовного розвитку (ЗРР), синдром дифіциту уваги та гіперактивність (СДВГ), гіперзбудливість, мала мозкова дисфункція (ММД), аллалія, заїкання, гідроцифалія, мікроцифалія, розумова відсталість (РВ), когнітивні порушення, загальне недорозвинення, корекція мови та мовлення, а також реабілітації дітей після кохлеарної імплантації.

Працівниками нашого центру реабілітувалися вже понад 500 дітей, котрі після професійної допомоги відвідують дошкільні, загальноосвітні заклади освіти та відчувають себе повноцінними членами суспільства. Дітей, які виїхали під час війни за межі України ми підтримуємо й проводимо заняття онлайн".

Які поради Ви можете надати батькам, аби вони мали змогу гармонійно виховувати дітей попри усі теперішні життєві перешкоди?

"Пораджу батькам уміти вислухати дитину завжди й всюди, не відмахуватися від неї, проявляти терпіння і такт. Розмовляти з дитиною так, як ви хотіли б, щоб розмовляли з вами. Зберігайте надію дитини на виправлення. За жодних умов не принижуйте її гідність. Малюк повинен боятися не гніву батьків і подальших дій, а того, що він може завдати комусь болю своїми словами, діями, вчинками.

Проявляйте повагу, м'якість, уникайте грубощі та будьте терплячими. Визнавайте свої помилки, не соромтесь просити вибачення за неправильні вчинки і дії, будьте справедливими в оцінюванні себе та інших".

Поділитесь планами на майбутній рік?

"Нехай наступний рік стане кращим, ніж попередній. Нехай він принесе нам більше добрих новин, віру в хороше майбутнє, сімейне щастя! Хочу, щоб найзаповітніші бажання батьків та дітей здійснилися. Діти росли міцними, здоровими та щасливими. Нехай кожен їх ранок починається з посмішки, а дні будуть наповнені веселощами та радістю". 

Партнерський матеріал

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube