20 грудня у Дніпрі, на будинку №111 на проспекті Дмитра Яворницького, відбулося відкриття нової, 17-ї мініскульптури в рамках проєкту «Відчуй Дніпро». Традиційним матеріалом для скульптур обрали бронзу. Нова мініскульптура отримала назву на честь пива «Дніпро».
Авторкою нової мініскульптури стала Надія Отряжа. Про це повідомляє Інформатор із місця події. На презентацію нової скульптури прийшло чимало поціновувачів мистецтва.
17 мініскульптура виготовлена у вигляді пивних пляшок і присвячена саме пиву «Дніпро». Скульптура показує контраст, як саме змінилася пляшка пива упродовж 200 років історії пивоваріння в Дніпрі. Вінтажна пляшка пива наче схожа на чарку зілля. На кожній мініскульптурі зображений кіт, однак цей тримав себе у «лапах», аби показати, що не захмелів.
Поряд знаходиться інформаційна табличка, де відображені імена людей, які працювали над фігуркою. І на ній є спеціальний QR-код з детальною інформацією про мініскульптуру.
Саме у цій будівлі в 19 столітті у тодішньому Катеринославі з’явилася пивоварня. Навіть у сучасні часи можна помітити, що будівля зберегла притаманні риси тогочасної архітектури.
У 1870 році підприємець Фердинанд Боте створив пивоварню. Звісно, що виготовлення пива у ті часи мало кустарний характер. Проте Боте так і не судилося стати великим підприємцем, однак його справу продовжували нащадки. Наприкінці 1890 років завод нащадки Боте продали місцевим підприємцям, проте торгова марка все ж збереглася.
Продукція заводу мала величезний попит і продавалася за межами Катеринослава. Це були популярні сорти пива, наприклад «Віденське», «Бокбір», відоме як «Штарк», а також «Пільзнер». Завод отримував престижні нагороди. Ще завод активно популяризував свою продукцію у різних журналах.
З часом підприємство розросталося, з’являлися нові приміщення, які орендували тодішні підприємці міста. Тут продавали не тільки пиво, але й вина. Ще були різні склади, аптеки, квартири технічного персоналу, казарми для робочих і не тільки.
З плином часу, вже на початку 20 століття, приміщення орендувала приватна чоловіча гімназія, а також служба Катеринославської залізничної дороги. Пізніше помешкання гімназії змінилося номерами «Аполло» з рестораном, кабаре та кінематографом.
Після революції 1917 року та приходу до влади більшовиків, та панування Радянщини, приватний бізнес почав зникати. Власники заводу також зникли у вирі тих подій. З того часу завод перейменували у 1-й Катеринославський держпивзавод. І працював він до 1984 року. У радянські часи на заводі виготовлялося пиво «Жигулівське», а також з’явилися свої рецептури пива — «Дніпровське», «Дніпровське оригінальне», «Старий лоцман», «Мисливське», «Дніпро» та інші.
Після незалежності України завод продовжував працювати. Однак підприємство не витримало конкуренції, а продукція перестала мати попит. І завод остаточно закрився вже у 2005 році.
Нагадаємо, що нерухомі пам’ятки у Дніпропетровській області внесли в реєстр. Ще радимо подивитися випуски «Легенд Дніпра», де розповідається про історію міста, а також міфи, які пов’язані з ними. Також можете подивитися, які таємниці приховує мініскульптура в парку Шевченка.
Фото: Денис Чубченко