У Дніпрі на Вернадського є унікальний будинок, побудований за проєктом відомого архітектора Віктора Шретера. Його називають "будинком із легендою" через історії про містичну мелодію та дівчину в східному вбранні, яку начебто бачили мешканці. Також свого часу сюди приїздив Ротшильд.
Новий випуск проєкту “Легенди Дніпра” про будинок №27 на вулиці Вернадського. Детально розповів команді Інформатора про нього всі подробиці кваліфікаційний туристичний гід Євген Іванов.
Цей триповерховий будинок на шість квартир звели у 1900 році. Проєкт замовив купець другої гільдії Яків Вільчур, який належав до лютеранської громади міста. Архітектором став Віктор Шретер. Можливо він був масоном.
Яків Вільчур переїхав до Катеринослава у 1890-х роках під час промислового підйому. Він володів двома копальнями на Криворіжжі та мав статус секретаря Спілки допомоги ученицям жіночої гімназії. У будинку на першому поверсі розташовувалася контора поштово-телеграфного товариства, а на верхньому поверсі жив сам Вільчур.
Серед мешканців будинку були відомі люди: директор комерційного училища Антін Синявський та керуючий місцевим відділенням банку Олександр Еш.
“На другому поверсі мешкав Олександр Еш, управляючий Катеринославським філіалом Санкт-Петербурзького міжнародного банку. До речі, одним із акціонерів цього банку був Ротшильд, який, можливо, навіть приїздив у гості до пана Еша. Ротшильд мав у Катеринославі марганцевий рудник, тому його інтереси в цьому регіоні були значними”, - розповів гід.
На третьому поверсі розміщувалася колекція східних старожитностей інженера Якова Левензона і саме з нею пов'язана легенда.
З будинком пов'язана легенда про містичні події. Мешканці казали, що у квартирі Левензона часто лунала східна мелодія, а на сходах з'являлася постать дівчини в екзотичному вбранні. Вважали, що це дух, який охороняє прикраси зі стародавньої колекції.
“Здається, серед них були прикраси, які, можливо, належали останній дружині Аттіли – вождя гунів. Її звали Ільдегіль. Легенда свідчить, що саме дух Ільдегіль охороняв свої прикраси. Через це Яків Левензон, можливо, і відвів для своєї колекції окрему квартиру, бо йому самому було незручно жити разом із "духами". - зазначив наш співрозмовник.
Під час революції всі мешканці покинули будинок, а Дмитро Яворницький перевіз колекцію Левензона до історичного музею. Проте у 1970-х роках працівники, які проводили реконструкцію, нібито знову чули мелодію. Вони знайшли прикрасу, яка, ймовірно, довго була прихована у стінах.
Зараз будинок залишається житловим. Частина колекції Левензона експонується у музеї, інша зберігається у сховищах.
Нагадаємо, що даний проєкт команда Інформатора реалізовує разом з Туристичним Інформаційним центром. Бажаєте дізнатися більше? Перегляньте повне інтерв'ю на YouTube-каналі Інформатора.
Нагадаємо, що приховує будинок Непокойчицького на вулиці Шевченка. Також дивіться, що приховує мініскульптура в парку Шевченка. Раніше ми розповідали про підземні ходи та інші таємниці палацу Потьомкіна у Дніпрі. Також читайте, що приховує “Диявольський дім” на вулиці Вернадського у Дніпрі. Ще ми писали про будинок з жабами на Писаржевського. Крім того, читайте про таємниці будинку Пчолкіна у Дніпрі. Перегляньте також секрети лева у парку Шевченка або як статуя допомагає здійснювати бажання.
Відео: Дмитро Дворський