В Україні обговорюють ідею повної заборони готівки. Про такі плани повідомив заступник голови Офісу президента України Ростислав Шурма на конференції Ukraine Recovery Conference у Лондоні. За його словами, у такий спосіб можна подолати корупцію на 95%.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на ресурс “Фокус.юа”.
“Ми віримо, що це буде ефективний інструмент для ліквідації 95-99% усіх випадків корупції в країні. Якщо не буде кешу взагалі", — переконаний Шурма.
За його словами, влада представить дорожню карту ідеї найближчими місяцями. Однак Шурма додає, що таке нововведення стикається з великим опором в експертному середовищі.
В ході брифінгу 28 червня ситуацію прокоментувала заступниця голови Нацбанку України Катерина Рожкова. За її словами, банківська система України теоретично готова до повної відмови від готівки.
“Технології сьогодні дозволяють умовно кажучи, навіть на ринку перекинути гроші з картки на картку або розрахуватися через вбудований в телефон розрахунковий апарат. Тому банківська система з погляду технології, інклюзії та безперервності до цього готова», – сказала Рожкова.
Однак, за її словами, такої практики немає в жодній країні світу. І, навіть, у дуже розвинених європейських країнах зберігається певний обсяг готівки в обігу.
«По-перше, оскільки такої практики у світі немає, по-друге, якась частина готівки має бути – мені здається, ми повинні прагнути до збільшення безготівкових розрахунків. Але я не впевнена, що ми можемо заявляти, що забезпечимо нульовий обсяг готівки в обороті», – вважає Рожкова.
Колишній член Ради НБУ Віталій Шапран вважає, що проблема з готівкою — не в корупційних ризиках. Паперові гроші та монети обходяться державі в копієчку. Десятки мільярдів гривень йдуть на обслуговування, перевезення, охорону, перерахунок, виготовлення та сортування грошової маси.
Крім того, Шапран говорить про неможливість повної відмови від готівки через значну кількість пенсіонерів, які не користуються безготівковою формою розрахунків.
"Навіть у Швеції є готівка, хоча в обігу вона становить 0,5% від грошової маси. Інша справа — кардинально скоротити частку готівки в грошовому агрегаті М1 — це вся готівкова і безготівкова гривня. У нас частка готівки в М1 коливається на рівні 40-50%, у Грузії та Чехії близько 15-20%, у Швеції близько 0,5%", — пояснює економіст.
Економічний експерт і аналітик Борис Кушнірук також вважає, що відмова від готівки не прибере корупцію.
"Можна ліквідувати готівкові гривні, але не долари та євро — головні валюти, в яких роздають хабарі. Сотні мільйонів доларів готівкою перебувають у руках українців. І часи теж змінюються. Багато хто дає хабарі в криптовалюті, їх ще складніше зловити. Теза про скасування готівки відображає нерозуміння [чинними чиновниками] головних економічних категорій грошей”, - говорить аналітик.
На його думку, якщо скасувати готівку, люди неодмінно зіткнуться з необхідністю введення іншого засобу платежу. У разі скасування готівки українцям доведеться розплачуватися тільки за допомогою карток, смартфонів та інших засобів.
Нагадаємо, що в Україні планують забороняти пити пиво у під'їздах будинків та метро. Також читайте, що в Україні планують дозволити лікарям передавати персональні дані пацієнтів. Окрім цього, в Україні планують повернутись до очного навчання у школах з 1 вересня.