З 3 жовтня в Україні Нацбанк скасував фіксований курс. Замість нього запроваджується “режим керованої гнучкості” обмінного курсу. Таким чином фіксований курс гривні - 36,5686 за 1 долар - більше не діє. Це рішення прийняли, оскільки він не відображає реально стану економіки.
У Нацбанку додали, що якби фіксований курс надалі діяв, то гривня з часом лише продовжувала втрачала свою купівельну спроможність. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна.
У НБУ зазначили: завдяки більш гнучким інструментам курс гривні може зменшуватися або знижуватися. Іншими словами, курс гривні стане “плаваючим”. Крім того, Нацбанк суттєво обмежуватиме курсові зміни, щоб не допускати як значного послаблення гривні, так і суттєвого її зміцнення. За словами національного регулятора, новий курсовий режим посилить стійкість української економіки на валютному ринку.
На думку експертів, на перших етапах після скасування курсу обмінники відреагують підвищенням. І щоб стабілізувати гривню, знадобиться 1-1,5 тижня. До 6 жовтня, готівковий курс долара прогнозується в межах 37,4-38,6 гривень.
На думку експертів, у 2024 році курс долара коливатиметься в діапазоні 42 гривень за один долар. Курс євро також може зрости до 43-44 гривень за 1 євро.
В історії України було щонайменше два епізоди переходу з фіксованого курсу на “плаваючий”. І в обох випадках він негативно відображався на купівельної спроможності населення. Це 2008 і 2014-2015 роки, коли у Нацбанку закінчувалися резерви для підтримування фіксованого курсу. І - як наслідок - курс гривні стрімко падав. Наразі Нацбанк переходить до гнучкості з позиції сили, тобто матиме інструменти впливу.
Нагадаємо, що журналісти Інформатора підрахували, скільки треба працювати у Дніпрі, щоб купити новенький iPhone15. Крім того, ми писали, скільки ще можна обмінювати дрібні монети та банкноти старого зразка. Ще ми писали, як в Україні тепер можна “розплатитися” "борщем".