За 10 місяців — 60 тисяч дезертирів: “Опендатабот” спростував дані, наведені в матеріалі Financial Times

За 10 місяців — 60 тисяч дезертирів: “Опендатабот” спростував дані, наведені в матеріалі Financial Times
Військових, які добровільно повернуться з СЗЧ до 1 січня 2025 року, не каратимуть

Видання Financial Times у своєму матеріалі завищив кількість дезертирів в Україні у 3 рази. Мовляв, за 10 місяців нарахували 60 тисяч таких громадян. Виявилося, що у статті об’єднали дезертирство (408 статтю Кримінального кодексу України) та самовільне залишення частини (407 статтю Кримінального кодексу України).

Про це пише Інформатор з посиланням на дані “Опендатабот”

Дані, наведені в публікації "Опендатабот"
Дані, наведені в публікації "Опендатабот"

Так, за 10 місяців 2024 року в Україні відкрили 19 922 кримінальних проваджень через дезертирство (коли військовослужбовець повертатися не збирається). У порівнянні з 2023 року справ побільшало у 3,7 раза. Цьогоріч 3% вручили підозру, у 1,3% справи дійшла на розгляд суду. 

А ось через самовільне залишення частини (тимчасове залишення місця служби без дозволу командира або поважних причин, або нез’явлення на неї впродовж певного періоду​) за 10 місяців 2024 року відкрили 41 950 кримінальних проваджень. У порівнянні з минулим роком справ побільшало у 3,3 раза. Зазначається, що підозру отримали у 13% справ, а до суду дійшло 7%.

Так, якщо скласти ці показники — отримаємо число, наближене до того, яке навели у виданні Financial Times. Втім, за словами юристки Валентини Слободянюк, це буде вважатися грубою помилкою. 

“Кримінальне законодавство передбачає, що і СЗЧ, і дезертирство — це самовільне залишення місця служби. Однак важливо, що різняться ці злочини саме поведінкою військового після такого вчинку та метою таких дій. Якщо людина вживатиме заходів, аби повернутися на службу, таке порушення буде кваліфікуватися як СЗЧ. Дезертирство ж за своєю суттю є переховуванням від правоохоронних та інших державних органів, а також органів військового управління, аби ухилитися від проходження військової служби. Дезертирство, на відміну від СЗЧ, є особливо тяжким військовим злочином, та карається позбавленням волі до 12 років”, — каже адвокатка Валентина Слободянюк.

Зазначимо, що військових, які добровільно повернуться з СЗЧ (самовільного залишення частини) до 1 січня 2025 року, не каратимуть. Їх справи закриють та поновлять всі соцгарантії. 

Раніше ми писали, що у ТЦК прокоментували відео жорсткого затримання чоловіка у Кривому Розі. Писали ми й про те, що у застосунку "Резерв+" стався збій. Також читайте, що омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що в Україні стало менше випадків фізичної "бусифікації". Окрім того, ми писали, кого в Україні призивають найчастіше.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube