Захворювання молодшає: що таке катаракта, чому не варто боятися операції і які бувають види штучних кришталиків

Захворювання молодшає: що таке катаракта, чому не варто боятися операції і які бувають види штучних кришталиків
Що потрібно знати про катаракту та до кого звертатися щодо лікування

Діагноз “катаракта” може налякати пацієнта – думка про оперативне втручання одразу викликає негативні емоції. Водночас ця проблема посідає в Україні перше місце за поширеністю серед захворювань очей. Більш того, ігнорування катаракти може призвести до повної втрати зору. 

Катаракта дає про себе знати людині через погіршення зору. Діагноз означає, що ваш природний кришталик, що має фокусувати на сітківці промені світла, помутнішав і не може виконувати свої функції. На ранніх стадіях усе може здаватися нормальним, але об’єкти перед пацієнтом будуть мати розмиті контури. З часом усе навколо починає “мутніти”, і у випадку ігнорування проблеми – зір може повністю зникнути. 

У зоні ризику виникнення захворювання не тільки люди похилого віку. Катаракта може бути спадковою, або виникати через вживання певних препаратів (як стероїди), активного куріння, зловживання алкоголю, частого опромінення ультрафіолетом і т.д. У світі, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 40 мільйонів людей страждають від цього захворювання, і мова йде тільки про діагностовані випадки. 

Чому не варто ігнорувати проблеми з зором

Катаракта давно перестала бути захворюванням, що виникає тільки в людей похилого віку. Вона значно помолодшала. У разі виникнення найменших проблем із зором краще одразу звернутися до лікаря. 

Чим раніше медики поставлять правильний діагноз, тим простіше буде вирішити проблему. Вчасне звернення допоможе правильно визначити ступінь розвитку захворювання та підібрати найкращий варіант лікування. 

Не вірте міфам

Через розповсюдженість катаракти про неї виникло чимало міфів. Особливо гостро вони стосуються оперативного втручання. Усе частіше можна знайти твердження, що катаракту можна повністю вилікувати без операції. Це зовсім не так – дійсно на початкових стадіях захворювання можуть прописуватися краплі, що допомагають сповільнити його розвиток, але повністю вилікувати катаракту без операції – неможливо. Також в цьому не допоможуть і різні “народні методи”, як закапування очей соком чистотілу і т.д. 

Розповсюдженим є твердження, що для лікування катаракти потрібно чекати “загострення” проблеми. Це зовсім не так – провести операцію можна навіть на перших стадіях. Більш того, чим раніше взятися за лікування, тим простішим буде процес. 

Існує і чималий страх щодо операцій. Люди часто вірять, що це довго, травматично, а відновлюватися після цього потрібно місяці. Повна реабілітація дійсно займатиме декілька місяців, але основні “незручності” та дискомфорт пройдуть вже за перші тижні. Звичайно, доведеться користуватися краплями та навідувати лікаря, але це ціна, яку варто заплатити за гарний зір. 

Лікування катаракти

Операція із заміни природного кришталика значно швидша, ніж здається. Вона може тривати від 2 до 15 хвилин, в залежності від стадії. Після неї пацієнти можуть відчувати деякий дискомфорт та незначні подразнення. Далі лікар прописує краплі та процедури, які дозволяють виключити ускладнення під час реабілітації. 

Штучні кришталики бувають декількох видів та підвидів:

Монофокальна лінза

  • базовий кришталик дозволяє гарно бачити здалеку та дає непогану якість зображення на середніх відстанях, але близькі дистанції доведеться компенсувати окулярами. З недоліків у такого кришталика – не надто гарна контрастна чутливість, а кольори навколо після операції можуть мати блакитний чи синій відтінок;
  • покращена лінза – з нею також доведеться використовувати окуляри для читання, користування телефоном і т.д., проте вона позбавлена недоліків базової версії. 

Мультифокальна лінза

  • лінза преміумкласу, яка дозволить мати гарний зір на всіх відстанях. Звичайний варіант кришталика має ближню точку гарного зору в 30-35 сантиметрів. З недоліків – у вечірній час при потраплянні бокового світла можна бачити незначні ефекти відбивання світла (спалахи чи “блискавки”).
  • лінза преміумкласу з доданим фокусом – вона також дає гарний зір на всіх відстанях, але з далі, ніж 45-50 сантиметрів. Для ближчих дистанцій можуть знадобитися окуляри. У цьому варіанті лінзи відсутні проблеми з боковим світлом у вечірній час. 

Лінзи відрізняються ціною та можливостями. Підібрати свій варіант краще разом з лікарем, який точно підкаже, що вам потрібно, відповідно до ваших побажань. 

До кого звертатися

Якщо ви маєте свого довіреного лікаря-офтальмолога, обов’язково консультуйтеся з ним. Важливо, аби ви могли довіряти людині, що проводитиме операцію. Медик зможе детально пояснити всі нюанси та допомогти підібрати правильний штучний кришталик. 

У Дніпрі ви можете звернутися до відомого лікаря вищої категорії, який проводить якісні операції з лікування катаракти вже 31 рік – Гадомського Віталія Ігоровича. Він провів понад 10 тисяч операцій із заміни кришталиків та допоміг пацієнтам знову бачити чітко. Його досвід також розповсюджується і на інші проблеми з очима, що дозволить поставити правильний діагноз без ризиків. 

Лікар-офтальмолог Гадомський Віталій Ігоровича
Лікар-офтальмолог Гадомський Віталій Ігорович

Працює він у офтальмологічному центрі Amel Vision. У клініці працюють професійні лікарі з усієї країни, а кабінети обладнані найсучаснішим обладнанням для діагностики та лікування. Таким чином, професіонали мають змогу проводити операції без перепон у вигляді застарілих інструментів. 

Amel Vision має гарні відгуки від пацієнтів, а також клініка співпрацює з європейськими виробниками медичних препаратів. Клініка просуває міжнародні стандарти медицини в Україні, і активно застосовує іноваційні технології в роботі. 

Будівля Amel Smart Clinic у Дніпрі
Будівля Amel Smart Clinic у Дніпрі

Партнерський матеріал

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube