Зеленський підписав документ: в Україні поновили електронне декларування

Зеленський підписав документ: в Україні поновили електронне декларування
Карти на стіл: посадовці мають знов подавати декларації

10 жовтня Президент України підписав пропозиції щодо подання декларацій посадовцями. Вони мають оприлюднити дані про свої статки не тільки за 2023 рік, а й за 2022 і за 2021 роки. Щоправда, підписаний документ дає деякі переваги декларантам. 

Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради дає роз’яснення. Коротко про головне – в матеріалі Інформатора.

Громадськість зможе побачити декларації до середини грудня – саме до цього часу їх має відкрити НАЗК. Ті, хто вже декларувався протягом 2021-2022 років, мають право на виправлення поданих даних. 

Контроль за деклараціями

Відновлюються спецперевірки, і вони можуть стати додатковою причиною для декларування посадовців. Причиною для перевірок стане інформація про неправдиві дані, отримана від фізичних та юридичних осіб, а також з медіа та інших джерел. Але не буде підставою для перевірок невідповідність рівня життя задекларованим майну і доходам. 

Дозволеності для декларантів

Чиновники, які встигнуть знайти у своїх деклараціях брехню раніше НАЗК, зможуть надати пояснення, обов’язкові для розгляду НАЗК. Сумніви будуть тлумачитись на користь декларантів, а роз’яснення НАЗК будуть лише рекомендаціями. 

Вдвічі збільшується сума, на яку можуть приймати подарунки чиновники протягом року. Тепер вона становить близько 10 тисяч грн. Також спрощується норма стосовно конфлікту інтересів між дарувальником та обдарованим – встановлюється 3-річний строк давності з часу отримання подарунку. 

Зможуть уникнути відповідальності ті, хто забув задекларувати майно на суму до 1,3 млн грн. 

Депутатам дозволили не декларувати квартири в оренді, витрати на які компенсують з бюджету, а також доходи, одержані як відшкодування або покриття витрат на службове відрядження. А чиновникам можна не декларувати місцеперебування нерухомості, де проживають його діти та дружини/чоловіки за кордоном протягом воєнного часу. Натомість вони мають внести ці дані після припинення воєнного стану. 

Також НАЗК не стане перевіряти підстави набуття квартир та авто до призначення особи на посаду, на якій вперше довелося декларувати майно і доходи. 

Чиїх декларацій не буде?

Не побачимо декларації військовослужбовців Державної прикордонної служби, Держспецзв’язку та Управління державної охорони, а також високопосадовців та охоронців посадових осіб. Військові, які беруть участь у бойових діях, подаватимуть декларації через 90 днів після закінчення бойових дій або демобілізації. 

НАЗК може вилучати з відкритого доступу декларації на підставі письмового подання керівника (або його заступника) державного органу, в якому служить чи працює декларант. 

Нагадаємо, причиною незгоди деяких чиновників і депутатів з рішенням поновити електронне декларування було пов’язане з небезпекою викриття персональних даних, включно з місцем проживання особи. 

Раніше ми писали про те, як перевірити онлайн, чи оформлені на вас кредити. Також читайте про те, що в Дніпропетровській області частково запрацювала система "Оберіг". Повідомляли і про те, що водіїв таксі зобов'язали видавати клієнтам чеки

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube