У понеділок, 31 липня, росіяни вдарили двома ракетами по Кривому Рогу. Вони влучили у житловий будинок та навчальний заклад. На жаль, ворог вбив 6 людей, ще 82 людини — отримали поранення. Через декілька годин в мережі з’явився момент влучання ракети по об'єктах. Поліція вже встановила особу людини, яка це зробили.
Інформатор звернувся до адвоката із Дніпра Станіслава та дізнався, в яких випадках громадян можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Він наголосив на тому, що знімати роботу ППО чи влучання ракети в будь-який об’єкт категорично заборонено. Так ви наражаєте себе на небезпеку та адміністративну чи кримінальну відповідальність.
“Якщо ви знімаєте роботу ППО — це зйомка безпосередньо ЗСУ, техніки, її переміщення, роботи, дислокації тощо. За це передбачена кримінальна відповідальність і доволі сувора, тому цього робити однозначно неможна. Те ж саме стосується і випадків, коли люди знімають на відео/фото об’єкти критичної інфраструктури. Або це будинки адміністративного призначення: СБУ, поліція, міськрада, Верховна Рада України тощо. Тобто це в принципі може кваліфікуватися навіть як злочин”, — пояснив він.
Більш того, якщо навіть це цивільний об’єкт — знімати/фотографувати та викладати його в мережу одразу після влучання не варто. Адже так людина може спричинити шкоду: наприклад, ворог зробить повторний залп та постраждає чи загине ще більше людей. І звісно, за це громадянин понесе кримінальну відповідальність.
“Є посиланням на те, що не можна це робити без дозволу Генерального штабу, Президента України тощо — офіційних державних джерел, скажімо так. Тобто спочатку вони повинні дозволити, або самостійно оприлюднити. І ось, коли вони це зробили — потім ви можете розсилати це відео”, — акцентував Ліфлянчик.
Однак, щоб собі не нашкодити та розповісти своїм підписникам, що сталося — краще викласти фото/відео, які безпосередньо розмістили офіційні джерела. А також посилатися на них.
“Якщо ви розмістите свої фото/відео, або тих, що вам надіслали, я не виключаю, що можуть бути до вас питання. Тому що там можуть бути зафіксовані якісь військові об’єкти (стратегічні), об’єкти інфраструктури”, — пояснив адвокат.
Всі українці пам’ятають новини про блогерів і блогерок, які публікували в мережі роботу ППО. Одна з них зняла свої крики, начебто їй страшно.
“Коли нам лячно, останнє про, що ми думаємо - викласти в блог щось. Якщо нам страшно - ми повинні дотримуватися правил безпеки, двох стін, або спуститися в укриття і знаходитись там, а не писати блоги. Коли людина в першу чергу знімає, якісь відоси та фото та відразу викладає в інтернет, як би сильно вона не кричала, що їй страшно - їй не страшно. Вона робить це заради лайків та хайпу. А відтак цьому я б не дуже вірив”, — поділився своєю думкою Станіслав Ліфлянчик.
Якщо ви зняли щось або сфотографували та на знімках є дані, розповсюдження яких тягне відповідальність, — цим займатиметься слідство.
“Слідство в принципі повинно притягнути до відповідальності абсолютно всіх, хто розповсюдив цю інформацію. Не тільки того, хто її “виготовив”, а відтак вони будуть працювати по всьому ланцюжку: допитуватимуть кожного, хто це робив, встановлюватимуть винних осіб, учасників. І більш того - оскільки це група осіб, там буде посилена відповідальність”, — звернув увагу адвокат.
Станіслав пояснив Інформатору, що якщо чиновник не є Головнокомандувачем, Верховним Головнокомандувачем та Генштабом — його також можуть притягнути до відповідальності. Адже вони не знаходяться в ланці військової адміністрації.
“І знову ж таки, якщо це роблять цілі депутати, то тут питання взагалі до їх свідомості, національної, української чи людської свідомості. Якщо люди не розуміють, що вони роблять, перебуваючи при владі, ще й представляють громадян — це дуже небезпечна ситуація”, — пояснив Ліфлянчик.
За словами Станіслава заблюрувати можна, тільки сенсу в цьому немає. Адже місцеві і так зрозуміють дислокацію. А якщо це колаборант чи шпигун — він повідомить свого керівника чи куратора, де відбулось.
“Якщо ви бажаєте щось повідомити максимально швидко - ви не повинні це робити раніше, ніж це робить державна влада”, — застерігає пан адвокат.
Станіслав і сам веде блог, АЛЕ якщо дізнається якусь інформацію чи хтось йому надіслав фото чи відео — не викладає їх до тих часів, поки не побачить те ж саме на офіційних каналах. Або поки не напише хтось із військової адміністрації про те, куди влучила ракета, чи спрацювало ППО, що було пошкоджено тощо.
“І ось, коли це відбулось — тоді я вже пишу своїм фоловерам. Максимум, що я можу зробити, коли щось відбулось — просто констатувати, що чув вибух, припускаю, що щось прилетіло і так далі. Це правильна поведінка, вона не потягне за собою ніякої кримінальної відповідальності, тому що я не займаюсь розповсюдженням незрозуміло чого. Я вважаю, що взагалі хайп на війні, на “прильотах”, на руйнуваннях, на загибелі, на трагедіях — взагалі дуже невдячна річ, і я навіть засуджую це”, — підсумував Станіслав Ліфлянчик.
Друзі, давайте разом працювати на перемогу, а не допомагати ворогу. Нашим правоохоронним органам і так вистачає роботи.
На сайті Президента України зареєстрували петицію щодо не призову до мобілізації адвокатів. Адже вони щодня борються за наші права та захищають нас від несправедливості. Щоб її розглянув Президент України, необхідно набрати 25 тисяч голосів. Станом на 2 серпня прохання підтримали 5 342 людини. До завершення збору підписів залишилося 82 дні.
Нагадаємо, що поліцейські встановили особу, яка зняла на відео влучання ракети в Кривому Розі. Також читайте, що ворог завдав удару "Іскандерами" по багатоповерхівці і навчальному закладу. Писали ми й про те, що мешканці Дніпра розповіли про влучання російської ракети в багатоповерхівку.
Відео: Владислав Степанов