RU

9 сторінок зауважень: які порушення виявив омбудсмен Лубінець у законопроєкті про посилення мобілізації

Читать на русском

Читать на русском
9 сторінок зауважень: які порушення виявив омбудсмен Лубінець у законопроєкті про посилення мобілізації
Обмудсмен Лубінець зробив пост про порушення, які виявили у законопроєкті про мобілізацію

6 лютого Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради України з прав люди, прокоментував законопроєкт №10449 щодо правил мобілізації. За його словами, він має низку суперечливих норм. Зауваження зайняли дев’ять сторінок.

Лубінець відмітив, що нормативний казус є у питанні порядку виїзду за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або виключені з нього в установленому порядку. Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Інформатор Україна.

“Тут питання у відмітках: формулювання «зняти» та «виключити» з військового обліку (яке вказується у військовому квитку) на практиці стає проблемою, яка потребує урегулювання. У законопроєкті йдеться й про те, що військове командування може встановлювати тимчасове обмеження права громадянина України на виїзд з країни. Однак, згідно з вимогами статті 17 Конституції України, ЗСУ та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян. Тож ці пропоновані зміни суперечать Конституції України”, – пише Любінець.

Окрім цього, у законопроєкті пропонують зобов'язати українців реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста. Тих, хто цього не зробить, чекатиме юридична відповідальність.

“Проте таке положення законопроєкту не відповідає положенням Конституції України, Закону України «Про захист персональних даних», правовим позиціям Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення права на особисте та сімейне життя. Тож такий обов’язок має бути виключений із законопроєкту. Доцільніше закріпити у ньому право, тобто можливість, реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста”, – відмічає Лубінець. 

За словами Лубінця, суперечить Конституції і питання надавання права представникам ТЦК перевіряти документи. Це можуть робити лише поліцейські та персонал Державної прикордонної служби.

У змінах зазначене й позбавлення права на звільнення від призову аспірантів, які вчаться на контракті. Це суперечить вимогам статті 24 Конституції України щодо рівності прав громадян, та недопущення їх дискримінації за певними ознаками.

“У новому законопроєкті також прописано те, що призов на військову службу під час мобілізації здійснюється незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. (Тобто, особу можуть призвати на військову службу під час її перебування у службовому відрядженні, під час виїзду на вихідні до батьків, перебування в санаторії чи лікувальному закладі поза межами місця проживання). Проте, як показує аналіз звернень до нашого Офісу, при такому підході до мобілізації часто порушується право громадян на звільнення від призову, оскільки медичні документи, а також документи, які дають право військовозобов’язаному на звільнення від призову (свідоцтва про народження дітей, довідки про інвалідність батьків тощо), громадяни з собою не носять, оскільки їх за законом мають надати до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку. Тож закріплення у Законі цієї норми є недоцільним”, – йдеться у пості Лубінця.

Через декілька годин після розміщення посту з зауваженнями до законопроєкту Дмитро Лубінець зробив ще одну публікацію. У ній він повідомив, що обговорив законопроєкт з Міністром оборони України Рустемом Умєровим і дійшов висновку, що його треба ухвалити у першому читанні і до другого читання зауваження від Офісу омбудсмена можна врегулювати.

Законопроєкт прийняли у першому читанні

7 лютого Верховна Рада прийняла законопроєкт №10449 без пропозицій Комітету ВР з питань оборони. Рішення підтримали 243 парламентарі. У них 14 днів на внесення правок.

Нагадаємо, раніше ми писали, що в Міноборони пояснили, як працюватимуть електронні повістки. Також читайте, що в Україні пропонують посилити відповідальність для військовозобов'язаних, які незаконно виїхали за кордон. Крім цього, Інформатор повідомляв, чи зможуть українці "купити" собі бронь від мобілізації.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.