Адвокат із Дніпра розповів, що зміниться з роботою Реєстру військовозобов’язаних

Адвокат із Дніпра розповів, що зміниться з роботою Реєстру військовозобов’язаних
Що зміниться в Україні, коли запрацює Реєстр військовозобов’язаних

Верховна рада України прийняла законопроєкт щодо створення електронного реєстру військовозобов’язаних. Тобто працівники ТЦК матимуть доступ до більшості державних е-реєстрів. Ба більше, вони зможуть збирати інформацію про чоловіків з робочого місця і без організації рейдів. 

Про це пише Інформатор з посиланням на повідомлення Інформатор Україна. Адвокат із Дніпра припустив, що реєстр створять на базі системи “Оберіг”, який зараз наповнюється власноруч. 

ТЦК отримує можливість доступу до інших реєстрів, наприклад, податкової, прав власності, міграційної служби та інших, з яких вони зможуть отримувати актуальні дані відносно якогось життєвого статусу громадянина. Наприклад, людина зареєстрована в Одесі, а проживає у Києві чи Львові. В цьому випадку ТЦК зможе встановити, де він працює, яку зарплату отримує, де безпосередньо знаходиться – адже, якщо він фізично працює у Львові, то й знаходиться там. Можуть з’ясувати його адресу, квартиру чи будинок і так далі. Таким чином, використовуючи логіку, ТЦК зможуть знаходити людей, які їх цікавлять”, – зазначає Станіслав Ліфлянчик.

Інший момент, що ТЦК дозволили збирати та зберігати особисті дані громадян. Що раніше становило правову колізію. 

“Вони начебто збирали особисті дані, але не були суб’єктом зберігання цих даних. Зараз вони становляться такими і можуть на законних основах збирати дані, десь запитувати. Наприклад, ТЦК бажає запитати у податкової інформацію про людину, де він працює. А там відповідають: “Вибачте, але це особисті дані, повідомляти які ми вам не маємо права”. Тепер ТЦК є суб’єктом, який має право збирати таку інформацію. Але тепер їм вже непотрібно подавати запит до податкової, бо вони мають доступ до того самого реєстру”, - підкреслює адвокат. 

Статус УБД – не виходячи з кабінету

Через паперову волокіту отримання статусу УБД значно затримувалось, поки до підрозділу направлять щось чи дадуть якусь відповідь. Або ж воїнам відмовляли, мовляв “довідку не надав”, або “не довів якісь обставини”, або “не можуть отримати інформацію” і так далі. Тепер же до цієї бази будуть вносити всі дані. 

“Наприклад, коли людина була мобілізована, до якої учбової частини направлена, коли закінчила навчання, до якої частини була розподілена, де проходила службу, чи брала участь у бойових діях і так далі. Все це буде фіксуватися в автоматичному режимі. Так само, як і наказ про те, що людину кудись направляють”, - зауважує адвокат.

Тож, для отримання УБД потрібно буде лише подати заявку в кабінеті військовозобов’язаного. Після — дочекатися відповіді та отримати цей статус. 

Особисті дані можуть пустити з молотка

Також адвокат розповів про підводні камені нововведень. Наприклад, дані з електронних реєстрів можуть “піти наліво”. Якщо реєстрами займаються посадові люди, які несуть відповідальність та ризикують втратити роботу, то про ТЦК так не скажеш. 

“Туди потрапляють всякі люди, які практично не перевіряються. Мобілізація та служба у нас примусові. Людина, яка туди потрапила й сидить, може почати якісь “движухи”. І не виключаю, що дані з цього реєстру можуть розкрадатися направо та наліво. Це реально можливо. І це людський фактор. Надати доступ до реєстру всім, хто знаходиться в ТЦК, вважаю величезною помилкою”, - акцентує адвокат.

Він додав, що варто визначити обмежене коло осіб, яким нададуть право доступу до особистих даних. А у разі витоку інформації — вони понесуть особисту відповідальність. 

Нагадаємо, як в Україні пропонують шукати гроші на армію. Писали ми й про те, що омбудсмен Лубінець відреагував на викрадення чоловіків ТЦК для мобілізації. Також читайте, які персональні дані українців можуть потрапити до Реєстру військовозобов’язаних.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube