Міністерство охорони здоров’я України анонсувало зміни статусу осіб з інвалідності. Замість нього пропонують створити оцінку втрати функціональності людини. Це допоможе відійти від радянської практики надання статусу громадянину з обмеженими можливостями.
За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, законопроєкт вже готовий до розгляду у Парламенті. Про це пише Інформатор з посиланням на публікацію Інформатор Україна.
“Ми відмовляємося від інвалідності як такої, а говоримо про оцінку втрати функціональності. У нас зараз проблема в тому, що ми женемося за інвалідністю, бо вона дає пільги та компенсації, а не повернення людини в економічний стан. Ми не запитали, що хоче людина, а кажемо, що ось це можемо дати. Це пострадянська модель, від якої ми повинні відмовитися”, — повідомив Ляшко.
Він додав, що Уряд прийняв план реформування медико-соціальної експертності комісії (МСЕК). За прогнозами, нововведення запрацює з 2025 року.
Оцінку втрати функціональності людини можуть використати для визначення інвалідності, потреб у реабілітації або компенсації за травми. Цей процес покаже, на скільки травми, хвороби або інші фактори вплинули на здатність громадянина робити повсякденні завдання.
Для цього є кілька методів. Один з найпоширеніших — функціональні шкали, ними оцінюють здатність українця виконувати конкретні завдання. Зокрема, ходити, підійматися по сходах, одягатися або їсти.
Інші методи — людина власноруч оцінює свою здатність виконувати рутинні завдання. Методи оцінки третіми особами — коли інша людина оцінює здатність людини виконувати повсякденні завдання. А також — методи тестування, коли людина проходить тест, який оцінює її фізичні або когнітивні функції.
Нагадаємо, що в Україні вже працює єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних. Також читайте, що в Україні хочуть дозволити призивати на військову службу людей до 70 років. Писали ми й про те, хто з жінок в Україні має стати на військовий облік та як це зробити.