З жовтня в Україні зросла мінімальна заробітна плата - до 6700 гривень. Минулого року уряд планував підвищення мінімальної зарплати з 1 січня 2023 року до 7176 гривень. Але "воєнний" бюджет, який розробив уряд, не передбачає подальших підвищень. При цьому індексація пенсій все ж таки відбудеться.
Про це повідомляє Інформатор, посилаючись на Інформатор Україна.
У Кабінеті міністрів України повідомили, що не бачать можливості збільшити мінімальну заробітну плату у 2023 році. Бюджету наступного року є бюджетом воєнного часу і в ньому фактично заморожується підвищення соціальних стандартів.
"Поки що ми, як уряд, не бачимо можливості і не маємо цієї можливості: збільшити мінімальну заробітну плату через той бюджет, який у нас є. Ми розуміємо, що основні наші видатки йдуть на армію, основні кредитні кошти партнерів йдуть фактично на соціалку. Тому поки що ситуація об'єктивно і чесно така", - заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
У Мінфіні ж наголосили на тому, що чинні соціальні стандарти у бюджеті 2023 року будуть хоча б збережені.
"Незважаючи на складні умови воєнного стану, в проекті бюджету збережено рівень соціальних стандартів: мінімальна заробітна плата з 1 січня 2023 року становитиме 6700 гривень на місяць, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – 2589 гривень", - зазначили у міністерстві.
Попри те, що бюджет 2023 року буде «воєнним», індексація пенсій не скасовується. Як і раніше, у березні пенсійні виплати збільшать з урахуванням розміру інфляції та динаміки зміни заробітних плат.
«З 1 березня ми прогнозуємо та плануємо провести відповідну індексацію пенсій з урахуванням зростання інфляційних процесів та середнього рівня заробітної плати», - повідомив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко.
За його словами, другим пріоритетним напрямом держбюджету 2023 року після сектору безпеки стала саме соціальна сфера, на яку планують спрямувати понад 800 млрд грн. Ці кошти спрямують на соціальну допомогу, субсидії, пенсійні виплати та індексацію пенсій.
Для працівників приватних підприємств ситуація із зарплатами може навіть покращитися. Згідно з опитуванням Європейської Бізнес Асоціації, тільки 1 відсоток компаній планують скорочення заробітних плат у 2023 році, ще 26 відсотків залишать їх на поточному рівні. А 73 відсотки опитаних власників бізнесів запланували деяке підвищення заробітних плат своїм співробітникам.
Показник середньої заробітної плати зазвичай розраховує Державна служба статистики, але після початку війни вона перестала публікувати ці дані. Офіційними даними можна вважати інформацію від Пенсійного фонду, який затвердив показник середньої зарплати за другий квартал 2022 року для розрахунку пенсій. І за останніми даними ПФУ, середня зарплата в країні склала 13 957 гривень, що на 176 гривень менше, ніж у лютому (14 133 гривні).
Та через девальвацію гривні суттєво знизилася купівельна спроможність: якщо минулого року середня зарплата в Україні перевищувала 14 тисяч гривень, що було еквівалентом понад 500 доларів, то наразі у валюті середня зарплата складає 340 доларів.
Рівень мінімальної зарплати впливає також на нижню межу єдиного соціального внеску, який мають платити ФОПи за себе та роботодавці за найманих працівників. Таким чином збереження старої мінімальної зарплати "притримає" й додаткове податкове навантаження на підприємців.
Раніше ми повідомляли, що згідно з роз'ясненням від Міністерства соціальної політики, для призначення пенсії онлайн необхідно подати онлайн заяву на призначення пенсії. Потім застрахованій особі достатньо буде лише один раз відвідати відділення ПФУ для отримання свого пенсійного посвідчення.
Раніше ми повідомляли про те, що мерія Дніпра ухвалила виплати до 500 тис. грн компенсацій за збитки, завдані дніпрянам обстрілами рф. Також писали, як вирахувати суму своєї майбутньої пенсії.