Калій йодид не можна пити для "профілактики"
Останнім часом постійно обговорюється загроза ядерного удару. Калій йодид - препарат, який фігурує в усіх інструкціях з виживання. Це сіль, схожа на кухонну. Найчастіше продається у вигляді таблеток.
Інформатор Україна підготував інструкцію про те, кому, коли й в яких випадках треба його приймати, а коли цього категорично не потрібно робити. Про це повідомляє Інформатор.
За інформацією МОЗ, таблетки йодиду калію використовуються при лікуванні окремих хвороб щитоподібної залози. Якщо його приймати вчасно та у визначеному дозуванні, то він блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Цей лікарський засіб знижує ймовірність розвитку захворювань щитоподібної залози, зокрема раку. При цьому він не захищає від впливу радіації та не впливає на інші органи.
Ендокринолог Ольга Біленко розповідає:
"Велика доза йоду потрапляє в щитоподібну залозу, поглинається. Через надлишок йоду блокуються рецептори, які переносять іони йоду до клітин. Таким чином щитовидка заблокована звичайним йодом і не поглине радіоактивний".
Важливо! Приймати калій йодид треба тільки після офіційної вказівки. Пити його для “профілактики” не можна. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто вживання йоду зараз не має жодного сенсу.
Людям старшим за 40 років калій йод не призначають!
Ендокринолог Ольга Біленко зазначає, що для приймання калію йодиду в великій дозі (125 мг) існують певні протипокази, зокрема:
"Крім того, людям після 40 років не рекомендована йодна профілактика, бо ризик побічної дії чи ускладнень вище за ризик розвитку раку (це може бути через 10−20 років). Також йод приймати не потрібно людям, у яких вже видалена щитоподібна залоза, та пацієнтам, які лікують гіпотиреоз (тобто ЩЗ не працює, або працює погано, тож йод не поглинає, або поглинає менше). Якщо людина приймає повну замісну дозу (в середньому 100 мкг і більше), приймати йодид калію не потрібно, бо щитоподібна залоза не працює і не буде поглинати радіоактивний йод", — розповідає лікарка.
В МОЗ завіряють, що держава закупила необхідну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав необхідну кількість з розрахунку чисельності населення.
Крім того, йодид калію продається у звичайних аптеках. Але не варто купувати інші йодомісткі препарати. Аналогів калію йодиду немає! Спиртовий розчин йоду, “Люголь”, препарати типу “Йодомарин”, “Йодоміцин” та інші містять в сотні разів меншу дозу йоду, ніж потрібно для профілактики.
Нагадаємо, раніше ми писали, що слід мати вдома, щоб захиститися від наслідків радіаційної аварії. Повідомляв Інформатор і про те, що робити у разі радіаційної небезпеки.