“Льотчики називали провальним варіантом”: Юрій Ігнат розповів про навчання на F-16 та посилення ППО

“Льотчики називали провальним варіантом”: Юрій Ігнат розповів про навчання на F-16 та посилення ППО
ЗСУ відбивають атаки ворога

У 2014 році авіація та зенітні ракетні війська не мали жодних новинок з озброєння. А модернізації, які відбулись, самі льотчики називали провальним варіантом. Тоді у наслідок мінських домовленостей, в районі проведення АТО, бойову роботу припинили. Натомість крок за кроком почали відновлювати не тільки авіацію Повітряних сил, а й навички льотного складу. Що суттєво допомогло у 2022 році, коли рф вдерлася на нашу землю

Адже пілоти могли оперативно виходити з-під удару, злітати одразу складом ескадрильї — 12 літаків разом — та відбивати повітряний напад противника. Про це пише Інформатор з посиланням на публікацію “Новинарні”

Наші льотчики відпрацьовували повітряний бій, посадку бортів на оперативних аеродромах, на ділянках автомобільних доріг. І саме завдяки тому, що ми це вже вміли робити, на початку повномасштабного вторгнення вдалося врятувати значну кількість авіації та людей”, — розповів речник Повітряних сил Юрій Ігнат. 

До 2022 року усе, що у нас було з авіації та зенітних ракетних військ — радянське. Наймолодший літак Су-27 — 1991 року. За словами Ігната, перевага і технологічна, і кількісна знаходиться на боці ворога. Втім, наші льотчики, не зважаючи ні на що, летіли в лобові атаки. Як у Київській та Житомирській області, так і на півночі. 

“Бо навіть якщо на 12 російських літаків летить два наших “безбашенних” МіГи – їм (росіянам — ред.) все одно треба якось реагувати. Наші пілоти розуміли, що, можливо, це політ в один кінець, але без вагань виконували бойове завдання. Росіянам таки доводилося робити маневр через українські МіГи, входити в зону ураження нашої ППО, де їх у засідці чекали наші “Буки”. Це – один із сотень прикладів героїзму наших пілотів”, — додав Ігнат. 

Основні складові Повітряних сил ЗСУ — ППО, авіація та РТВ. Саме на них й припали удари росіян. Коли почалися масовані атаки по об’єктах інфраструктури, партнери почали допомагати та постачати переносні зенітні ракетні комплекси Stinger, польський Piorun, Mistral, Starstreak – це засоби малого радіуса дії по висоті, і по дальності. І єдиний наш шанс — змінювати радянську техніку на сучасні. Але стільки ППО немає у світі, бо всі робили ставки на літаки. Зараз же потужності виробництва цієї техніки збільшили у Німеччині, Франції та США. 

“Зросло виробництво, бо ростуть серйозні виклики перед світовою спільнотою. Всі зрозуміли, що наземні системи ППО таки дуже потрібні. Якщо заява про 60 установок Gepard, які нам Штати десь хочуть закупити, втілиться в життя, то це буде серйозне посилення. Тому що нам потрібно захиститись від “Шахедів”. Нам треба “Шахеди” чимось збивати, не витрачаючи зенітні ракети, переважно західні”, — акцентував Юрій Ігнат. 

Також на початку війни телефонували іноземці, які пропонували свою допомогу у протистоянні. Зокрема, з Канади, Австралії та Бразилії. Телефонували й пілоти F-16, і інших західних літаків. Усіх направляють до наших кадрових органів.

“Так, це люди, які могли б долучитися, принаймні передати свій досвід і знання мови. Можливо, такий варіант і буде розглядатися, бо охочі є. Зараз, коли ми отримали зелене світло на винищувачі, то тільки до десятка людей телефонували особисто мені”, — пояснив речник ПС ЗСУ. 

Літаки "F-16"
Літаки "F-16"

Українці почали здобувати одну з найпрестижніших професій 

За словами Юрія Ігната, охочих вступити у Харківський університет Повітряних Сил стало більше. На це впливають два фактори: навчання триває 5 років і, можливо, за цей час війна закінчиться та здобуття однієї з найпрестижніших професій. Важливо, що задля безпеки, навчання проходять на всій території України. А у близькій перспективі, можливо, організують і за кордоном. 

Наразі пілоти проходять навчання у різних країнах Європи та США. Зокрема, вони вже мають вильоти з інструкторами на реалістичних літаках в Данії. А ще отримали гарну оцінку під час навчання в Америці. Наприклад, випускники Харківського університету Повітряних Сил 2023 року проходять підготовку у Британії. Молоді лейтенанти зможуть літати на літаках F-16 через два роки. 

“Ми думаємо не лише на післязавтра, а й на після-після-після-післязавтра. Це невпинний процес. І вони вже там почали давно освоювати мову, термінологію, знайомство з типом літака, бойове застосування, тренування в повітрі. Ми також чекаємо той румунський майданчик для навчання наших пілотів. Ми хочемо так “розпорошити” людей, щоб максимально швидко підготувати якомога більше пілотів, бо не може один центр пропускати велику кількість людей. Паралельно йде підготовка інженерів”, — розповів речник Повітряних сил ЗСУ. 

Також Юрій Ігнат розповів, що сьогодні йому дуже важко працювати без льотчика Андрія Пільщикова “Джуса”, який загинув. Адже чоловік був грамотним, обізнаним, знав все із середини, володів англійською мовою та допомагав з перекладом текстів на професійну тематику з авіаційною термінологією. 

Кажуть, в армії незамінних людей немає?.. Це не той випадок. Мені немає з ким з льотного складу настільки продуктивно і настільки добре радитися, як це було із ним. Це дуже важка втрата. Він дуже багато зробив для отримання Україною F-16. Хоч всі думають, що цей процес – це занадто довго. Ні, це швидко. Тому що деякі країни десятиліттями чекають на такі речі, як F-16”, — додав він. 

Андрій Пільщиков “Джус”
Андрій Пільщиков “Джус”

Чи спить Юрій Ігнат під час масованих атак? 

Коли ворог влаштовує масовані атаки, триває інтенсивна бойова робота наших Захисників. У цей час Юрій Ігнат моніторить ситуацію із групою чергових. Ба більше, приймає телефонні дзвінки навіть посеред ночі. Якщо знаходиться на добовому чергуванні — перебуває за місцем служби. Якщо день більш-менш спокійний — важливо поспати, щоб набратися сили та енергії на робочий день. 

“Якось у мене було 38 включень у прямі ефіри за день. Було по 20, 30. Потужно так… У цьому немає нічого страшного, просто вигораєш, коли говориш одне і те саме 100 разів. Але для кожного іноземного ЗМІ я маю свою комунікаційну рамку, адже представники різних країн хочуть почути щось дотичне до них – як саме їхня зброя допомогла захистити українців. Розуміння цього приходить з досвідом. Якщо приїхали німці – з ними треба більше говорити про IRIS-T і Gepard: як це все працює, який зиск їм із цього і так далі. Італійці отримують іншу риторику, американці – теж. Таким чином, маленькими кроками, ми досягаємо результату”, — зазначив Ігнат.

На чергуванні
На чергуванні

Цікаво, що кожного ранку Юрій Ігнат самостійно збирає інфографіку. Каже, що для нього це замість сніданку та як обов’язок. 

“Так, щоранку я заходжу у фотошоп – і створюю свіжу інфографіку. Раз-раз – і готово, мені не складно. За весь час війни є напрацьовані заготовки”, — додав він. 

Повітряні сили ЗСУ ведуть офіційний Telegram-канал 

Telegram-канал Повітряних сил створили ще у перші дні повномасштабного вторгнення. Спочатку там підтримували моральний дух українців та публікували відірвані голови росіян, щоб показати криваві втрати рф. Згодом почали сповіщати про тривогу та тип ракет. А також оприлюднюють ранкові звіти та дають інформацію від командувача. 

“Ми не хайпуємо в телеграмі, не продаємо рекламу, не просимо грошей. Нам часто закидають, що наш Telegram нудний, мовляв, “Ніколаєвскій Ваньок” пише цікавіше: “Пісять і спать”. Але ми – офіційне джерело, і ці функції виконуємо з невеликим колом людей, які не лише над цим працюють”, — пояснив Юрій Ігнат.

Нагадаємо, що росіяни вдарили по п'ятиповерхівці у Дніпропетровській області, є загиблий і поранені. Також читайте, що у Дніпропетровській області жінки працюють на шахті під землею через нестачу робітників. Писали ми й про те, що в Україні планують демобілізувати строковиків.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube