Між Дніпропетровською облрадою та онкодиспансером Дніпра триває жорстке протистояння: чим воно викликане та як відбивається на роботі закладу

Між Дніпропетровською облрадою та онкодиспансером Дніпра триває жорстке протистояння: чим воно викликане та як відбивається на роботі закладу
Скандал не вщухає

Ввечері в п’ятницю, 23 червня, голова Дніпропетровської облради Микола Лукашук написав пост про стан справ навколо Дніпровського обласного онкодиспансеру. Там він розповів про перевірки, що відбувались у закладі та повідомив про звільнення його очільниці Ольги Іванівни Балашової та про призначення нового директора комунального заклада.

Враховуючи величезне значення диспансеру не лише для всієї Дніпропетровської області, але й для України, Інформатор поспілкувався з лікарями онкологічного диспансеру. І з’ясував, що не так з повідомленнями голови Дніпропетровської облради. Давайте розбиратися.

Чому розпочались перевірки?

“У квітні цього року до обласної ради надійшли звернення щодо порушень в роботі Дніпровського онкодиспансеру”, - пише Микола Лукашук.

 

В.о. директора диспансеру пані Галина каже, що “численні звернення” - це сильне перебільшення. За її словами, наприкінці квітня один з лікарів онкодиспансеру написав у Facebook емоційний пост, в якому звинувачував адміністрацію медзакладу в багатьох гріхах. Цей пост став основою тенденційних публікацій у ЗМІ, автори яких попри вимоги журналістської етики, не звернулись за поясненнями до адміністрації лікарні. Двоє лікарів (один з яких звільнився з диспансеру, а інший продовжує працювати) підписали листи до Дніпропетровської обласної ради. Вони стали основою для ретельної перевірки роботи закладу. А коли ці документи прочитали вголос на нараді лікарів, їх зміст викликав велике обурення присутніх.

“Спочатку я відчувала подив, оскільки не вірила що це може насправді відбуватись. Зараз я навіть не можу описати свої почуття. Такої недоречності і підступності, такої жахливої брехні і огидної маніпуляції темою нашої загальної біди (війни!) я навіть уявити не могла. Остання крапля – для мене особисто – коментарі «якихось там не знаю кого» про «загибель онкології в Дніпрі», «ретроградних управлінців» про «закриття лікарні та звільнення висококваліфікованих спеціалістів». А листи – це взагалі жах, у мене навіть виникла страшна асоціація з російською пропагандою – дивляться в очі і брешуть, перевертаючи все з ніг на голову. І ці брехливі, з пафосним «надривом» листи, на жаль, написано моїми колегами, з якими я працювала поруч роками, довіряла їм життя та здоров’я близьких та друзів”, — зазначила заввіділенням диспансеру Ірина

Так думка була не поодинока. В коментарях під дописами ми бачимо чимало висловлювань підтримки колективу лікарні, який зіткнувся з потужною піар-атакою. Пізніше в соцмережах з’явився відкритий лист, підписаний лікарями диспансера

“Ми — колектив Дніпровського онкодиспансеру. І не зважаючи на повномасштабну війну ми ні на хвилину не зупинялися у своїй роботі весь цей час. (…) Ми не дамо ні найменшої можливості абикому паплюжити наш труд і нашу гідність, не дамо знехтувати можливостями, за які ціною власних життів щохвилинно розплачуються наші захисники. З вірою у Перемогу, усі як один, крокуємо вперед до світлого майбутнього нашого народу!”

Але цей лист в облраді з якоїсь причини проігнорували. Цікаво, з якої?

Що виявила перевірка

“У травні-червні обласна рада спільно з контрольно-ревізійним управлінням департаменту охорони здоров’я ОВА провели перевірку діяльності закладу. Комісія працювала в нелегких умовах – частина адміністрації закладу відверто чинила опір законним контрольним заходам. За результатами перевірки виявлено грубе порушення статуту закладу – керівницею без відома і обов’язкового погодження облради проведено реорганізацію закладу, змінено його структуру, звільнено працівників”, - пише Микола Лукашук.

За словами пані Галини, заклад пережив цілу низку перевірок. Під час однієї з них вивчалась робота закладу за 2022 - перший квартал 2023 року. Було виявлено фінансових порушень на 0,01% від середнього річного оберту підприємства. 

 

“Потім була ще одна перевiрка, що тривала 1,5 місяці. Ми відповідали на всі питання 9 членів апарату облради, надавали всі документи, що їх цікавлять. Але забираючи акт з канцелярії облради, нам дали ще один аркуш. У ньому йшлось про листи підприємства про погодження реорганізації диспансеру, які вчасно не дійшли до облради. Це було оголошено грубим порушенням дисципліни з боку керівника закладом та підставою для її звільнення. Підкреслюю, під час перевірки це питання навіть не обговорювалось! Ольга Іванівна особисто захищала план розвитку підприємства в облраді на початку квітня. Він був ухвалений облрадою. Але після того, як стало відомо про підвищення статусу закладу, розпочались всі ці дивні історії. ”, - зазначила пані Галина. 

Як зазначає лікар диспансеру Віктор, лікарня довго готувалась до цієї реорганізації. 

“У травні 2023 року відбулась реорганізація стаціонарних відділень шляхом об’єднання двох онкохірургічних відділень, щоб виконувати завдання, поставлені перед нами обласною радою Згідно з затвердженим планом перспективного розвитку ми мали рухатись до зменшення кількості стаціонарних хворих та до збільшення стаціонарозаминних технологій”, - каже пан Віктор.

Що не так зі звільненням однієї та призначенням іншої директорки диспансера

“15 червня 2023 року керівник закладу Ольга Іванівна Балашова отримала примірник акту перевірки, зауважень закладу на акт до облради на сьогодні не надходило. 19 червня я задовольнив подання військової адміністрації, підписав розпорядження про звільнення Ольги Іванівни Балашової і призначив виконуючу обов’язки керівника. Запрошення для отримання копії розпорядження пані Балашова проігнорувала. Цей факт було задокументовано”, - пише Микола Лукашук.

За словами пані Галини, Ольга Іванівна не отримувала цього документу, тому що знаходиться на лікарняному. Більше того, за законом, рішення про розірвання контракту з директоркою комунального закладу має бути затверджено на сесії обласної ради. 

“В мене склалося враження, що численні перевірки шукали не порушення законодавства, а привід для звільнення директорки закладу пані Ольги. Їй навіть під час перевірки натякали про те, що краще було б написати заяву на звільнення за власним бажанням. Але вона не така людина, щоб на це пристати. Наразі пані Ольга перебуває на лікарнянному, але задовго до намагання її звільнення з облрадою була погоджена відпустка керівника. Був виданий наказ, за яким я мала виконувати її обов’язки, затверджений паном Лукашуком”, - каже пані Галина.

Тобто, попри стосунки облради з Ольгою Іванівною,  заклад мав призначеного у законний спосіб в.о. директора. Але на це в облраді з якихось причин не звернули уваги.

“Зранку 20 червня начальник профільного управління облради спільно із заступником директора департаменту ОВА представили нову тимчасову очільницю закладу трудовому колективу. Як мені доповіли, реакція декого з адміністрації закладу на звичайне кадрове рішення була неадекватною: вже звільнена Балашова О.І. пообіді пішла на лікарняний, її повноваження без жодного документа присвоїла собі заступниця гендиректора Донченко Галина Миколаївна, головний бухгалтер закладу терміново відбула у відпустку, її заступниця достроково закінчила робочий день. Документи, печатки, штампи онкодиспансеру приховуються й досі, керівника не допускають на робоче місце. Відверто кажучи, здивований такою поведінкою та діями”, - написав Микола Лукашук.

Ось як про це розповідає пані Галина: “Розпорядженням голови обласної ради без затвердження на сесії призначають людину, яка на той час була безробітною. Прийшовши на роботу, вона не виявила жодної зацікавленості у стані пацієнтів, а перші чотири дні шукала фінансову печатку та фінансові документи. Повскривала кабінети співробітників, які знаходяться на лікарняному чи у відпустці, викликала поліцію. Співробітники налякані, вони під тиском. сьогодні мені телефонують: всім сказали виходити на мітинг! Я пояснюю людям, що це провокація і за умов військового часу мітинги заборонені”.

За повідомленням Миколи Лукашука наразі розпочате кримінальне провадження за фактом самоправства і привласнення документів, печаток, штампів закладу, тривають слідчі дії.

“Ми зверталися до обласної ради, до обласної адміністрації, але нас не почули. Варто відзначити, що звернення до облради, на підставі яких розпочалась перевірка, були надіслані 27 квітня. А вже 2 травня було складене розпорядження про контрольну комісію. А звернення колективу диспансеру від 15 травня станом на 23 червня залишається без відповіді. Звертались ми до пана Миколи Лукашука і публічно, через соцмережі. Але почуті не були. СБУ, прокуратура, МОЗ, президент, ВР отримають наші листи. І, не знайшовши спільної мови в своєму регіоні, ми знаходимо її за його межами”, - зазначила пані Галина.

“Хочу нагадати, що публічні юридичні особи ДОР, комунальні заклади, підприємства обласного підпорядкування - це спільна власність територіальних громад, а не чиясь «приватна власність», - пише Микола Лукашук.

Ми згодні з цим твердженням та закликаємо всі сторони конфлікту діяти виключно в рамках чинного законодавства.

Пані Галина побоюється, що документи, отримані під час перевірки, можуть використовуватись для фальсифікацій.

“Під час перевірки, яка здійснювалась апаратом обласної ради в квітні-травні була здійснена процедура ідентифікації співробітників. Коли кожен з них показав свій паспорт, написав посаду, ім’я та прізвище та поставив підпис. За 23 роки роботи в диспансері я вперше чую про таку процедуру. Навіть не знаю, де ці листи можуть бути використані в майбутньому”, - каже пані Галина.

Підвищення статусу онкодиспансеру в Дніпрі

“Обласна рада визнала заклад надкластерним і відстояла це рішення на засіданні робочої групи МОЗу. Твердо переконаний, що заклад буде успішно розвиватися і стане одним із найпотужніших в Україні”, - пише Микола Лукашук.

За словами пані Галини, це визнання - результат напруженої роботи всього колективу диспансеру на чолі з його багаторічною директоркою Ольгою Іванівною, яка пройшла в закладі шлях від санітарки до керівниці.

“Звільнення директора відбулось саме в той день, коли наш заклад на рівні міністерства набув статус надкластерного. Цей статус означає, що у закладі буде відбуватися великий обіг коштів, мільярди гривень додаткового фінансування. В цьому є особиста заслуга нашого керівника, пані Ольги. Саме завдяки представленому нею стратегічному плану розвитку нашого закладу, який з високими оцінками керівників Дніпропетровської області було затверджено сесією обласної ради, заклад буде мати змогу мати колосальну підтримку від Держави для технічного оснащення”, - каже пані Галина.

Як наразі працює онкодиспансер Дніпра

“Головне завдання нашої лікарні - надання медичних послуг населенню. І з цим завданням наша лікарня гарно справляється. Колектив готовий виконувати це завдання і далі. Але умови роботи наразі досить складні. Ми працюємо в тісній співпраці з європейськими колегами, які за деякими видами послуг контролюють наш заклад. Я дуже не хочу, щоб через адміністративне непорозуміння ми не прийшли до ситуації, у якій не зможемо виконувати свої обов’язки перед пацієнтами,” - зазначив пан Віктор.

Зазначимо, що навіть у надважких умовах військового стану, під ракетними обстрілами, колектив диспансеру робив все можливе для порятунку життя та здоров’я українців.

Як йдеться у відкритому листі колективу диспансеру, з березня 2022 року лікарі закладу:

  • діагностували десятки тисяч хвороб ще на доклінічному етапі, 
  • успішно прооперували тисячі людей, 
  • провели тисячі найскладніших схем променевої терапії на всі важкодоступні локалізації людського організму, 
  • провели тисячам надскладним важкохворим пацієнтам ефективну хімієтерапію, таргетну терапію та ендокринотерапію, 
  • подолали безліч ускладнень, пройшли разом зі своїми пацієнтами складні етапи реабілітації, та досягли тисяч випадків на стільки бажаної ремісії хвороби. 

“Ми знайшли можливість врятувати всіх, хто до нас звернувся після 24 лютого, всіх, хто казав: «я з Харкова (Маріуполя, Запорізької, Донецької, Луганської області), лікарня не працює (згорів дім), документів немає, мені зробили якусь операцію (прокапали червону хімію, давали таблетки), мені терміново треба продовжити лікування». Нас понад рік загартовують новини про ракетні обстріли мирних міст та сіл, ми самотужки створили укриття для можливості безперервного лікування наших пацієнтів, ми всі разом переживаємо страшні новини про рідних і близьких, що захищають нас на фронті”, — йдеться у листі

“З початком повномасштабного російського вторгнення ми зіткнулися з викликами, до яких ніхто не був готовий, — розповів в ефірі радіо Інформатор FM  лікар диспансеру Віктор, — Нашим головним завданням було збереження життя та здоров’я співробітників та пацієнтів. Забезпечення збереження документації та цінного обладнання”.

Щоб досягти цього, довелось перенести всю активність до одного з кількох будинків лікарні, адже там була можливість користуватися укриттям. Лікарі разом з медсестрами та технічним персоналом обладнали укриття. Адже це було конче необхідно. Через накази міністерства та департаменту охорони здоров'я щодо зменшення кількості планових госпіталізацій довелось перевести на амбулаторне лікування всіх, кого фізично було можливо.

Крім того, лікарі чергували вночі та у вихідні дні, адже їх допомоги потребували вимушені переселенці, потік яких в перші місяці війни був найчисленнішим.

“Багато з них втратили свій дім, не мали медичних документів. Розібратися в таких випадках було надзвичайно важко. Але ж ми не могли не надати допомоги людям, які приїхали евакуаційним потягом чи на волонтерській автівці та потребують втручання. І якщо людина приїздила вночі чи в вихідний день, щоб потім їхати далі на захід, ми мали їй допомогти. Жодному пацієнту, який потребував госпіталізації, не було у цьому відмовлено. В той час волонтерила вся країна. Тож, волонтерили і ми”, — розповідає Віктор.

На думку лікаря, ці непрості рішення показали свою ефективність. Лікарня зберегла колектив, збільшила кількість пацієнтів, які отримали допомогу порівняно з аналогічним періодом в попередні роки. Про це свідчить інформація на дашборді Національної служби охорони здоров’я України.

Платон Бережний

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube