Цьогоріч рівень підроблення банкнот гривні знизився більш ніж утричі у порівнянні 2021 роком. Тільки на один мільйон справжніх банкнот припадало 2,2 підроблених. За даними НБУ, більшість фальшивих купюр належало до старого зразка.
Про це пише Інформатор з посиланням на публікацію Інформатор Україна. Так, підроблені купюри номіналом 500 гривень становили 39% від загальної кількості вилучених підробок та 57% від їх загальної суми. 200 гривень — 45% та 26% відповідно. 100 гривень — 8% та 2% відповідно.
А ось банкноти з підробленими номіналами 5, 10, 20, 50 та 100 гривень складали всього 8% від вилучених з обігу. У 2022 році провели моніторинг і встановили, що кількість підроблених банкнот нового зразка складає лише 11% від загальної кількості вилучених фальшивих купюр. Так на 1 мільйон справжніх банкнот гривні нового зразка кількість підроблених банкнот складає всього 0,2.
На дотик. Якщо провести пальцями по банкнотному паперу, рельєф стане відчутний;
Візуально, проти світла. Кожна українська банкнота має водяні знаки. Вони проглядаються проти світла. Основні складові цих знаків — багатотоновий водяний знак, який повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти. Світлий елемент водяного знака, що містить зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака національної грошової одиниці.
Також на банкнотах присутній наскрізний елемент. Він містить фрагментарне зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Цей елемент має бути без розривів та зсувів під час розглядання банкноти проти світла.
Окрім того, на банкнотах присутня повністю занурена у папір стрічка захисту, на якій можна побачити в прямому та перевернутому вигляді зображення цифрового позначення номіналу, напису "ГРН" та зображення тризуба.
Змінити кут нахилу. На українських банкнотах використовують оптично-змінні фарби. Вони змінюють колір при різних кутах огляду. Також на банкнотах є полімерна захисна стрічка. Вона частково введена в папір і має “віконне” зображення цифрового позначення номіналу банкноти та графічний знак гривні. Наприклад, банкноти номіналом 100-500 гривень мають малий Державний Герб України на цій стрічці.
Також на банкнотах є латентне зображення цифрового позначення номіналу. Його можна розгледіти під гострим кутом проти світла на рівні очей. Це зображення темне на світлому фоні при розгляданні з довшої сторони банкноти та світле на темному фоні — з коротшої сторони.
Раніше ми писали, що в Україні з’явилась нова банкнота номіналом 20 гривень. Писали ми й про те, що “Ощадбанк” випустив монети вартістю по 5 тисяч гривень. Також ми писали про те, що на основі малюнка художника із Дніпра створили пам’ятну монету “Воїн Азовсталі”.