Війна залишає свій відбиток на багатьох сферах життя українців, зокрема на екології. Сортування та переробка сміття є важливою частиною захисту екосистеми України. Саме тому жителі Дніпра із власної ініціативи організували станцію сортування вторсировини, що дозволяє не тільки підтримувати екологію країни, а й допомогти військовим на фронті.
Інформатор вирішив відвідати станцію сортування та переробки UNDERGROUND та дізнатися який вклад може зробити кожен українець в підтримку екології. Для цього ми звернулися до еко-активіста та організатора станції Олександра Гречки.
Олександр розповів, що починалося все в звичайному підвалі багатоповерхового будинку з кількох мішків для сортування скла, пластику та макулатури. Коли ініціатива набрала обертів та стала цікавою не лише для мешканців багатоповерхівки, Олександр об’єднався з іншими еко-активістами міста для відкриття більшого проєкту. Нова велика станція включає не лише сортування сміття, а й переробку вторсировини.
“Знайшли приміщення, це якраз було у лютому місяці. Ми весь лютий організовували приміщення, все зробили, підготували. І мали 24 лютого відчинити станцію, але не сталося, як бажалось. Трохи відійшли від шоку та за допомогою людей організували збір банок для виготовлення окопних свічок. Десь тиждень робили свічки і під кінець березня вирішили все-таки відчинити станцію. Люди зголосились, що їм це потрібно”, - розповів Олександр про розвиток станції.
З відкриттям нової сортувальної станції, розширився перелік сміття, яке мешканці можуть здати на переробку. Крім того, можливості переробки значно збільшилися.
Наразі до станції, окрім пластику чи макулатури, можна принести алюміній, фольгу, пластикові трубочки для напоїв, старі зубні щітки та багато інших предметів побуту, які раніше просто йшли до смітника.
Також до станції можна принести використані електронні сигарети, які зараз дуже користуються попитом. Акумулятори з подібних пристроїв, без належної утилізації, негативно впливають на грунт та воду, проте еко-активісти знайшли спосіб дати їм друге “життя”.
“Сигарети одноразові ми якраз віддаємо хлопцям в Київ, вони їх розбирають, витягають акумулятори і роблять із них повербанки для хлопців ЗСУ”, - поділився організатор станції Олександр.
Сортувальна станція приймає бажаючих долучитись до еко-активізму два рази на тиждень, за місяць через станцію проходить близько 600 людей. Зростання обсягів сировини дозволить станції у майбутньому вийти на самоокупність, проте зараз сплатити оренду допомагають донати від небайдужих.
Крім того, Олександр наголошує, що важливо здавати сировину чистою від залишків бруду та паперових наліпок, тому що це дуже впливає на можливість переробки сміття. За один рік роботи станції вдалося здати на переробку близько 10 тонн різної вторсировини.
“Я, по факту, майже тут один. Є ще допомога, люди приходять, є і партнери, хто нам допомагає. Але все одно дуже багато мілкої фізичної роботи, яка відволікає від розвитку станції”, - закликає еко-активіст Олександр долучитись бажаючих до допомоги на станції.
Еко-активісти виробляють унікальні предмети побуту та декору з переробленого пластику: підвісні полички, настінний декор, годинники, стільці та лавки. Проте постійні відключення світла перешкоджають роботі станції:
“Зараз ми не можемо навіть пічку підключить, бо щоб її розігріти потрібен час. Тільки вона може розігрітись, як вимикають світло і ми не можемо далі поки рухатись”, - поділився Олександр.
Усі бажаючі долучитись до еко-ініціативи можуть дізнатися деталі графіку роботи станції UNDERGROUND на сторінці за посиланням.
Раніше Інформатор доповідав про обміління Каховського водосховища: жителям рекомендують запастися водою. Також ми писали про зниження рівня води у Дніпрі: проблема це, чи необхідність.
Анастасія Озерська
Фото, відео: Максим Якушев