RU

Ніяких краників та бантиків: сексологиня із Дніпра про те, як розповісти дітям, звідки вони взялись

Читать на русском

Читать на русском
Ніяких краників та бантиків: сексологиня із Дніпра про те, як розповісти дітям, звідки вони взялись
Не відкладайте розмову на потім

Статеве виховання в Україні поки що залишається на низькому рівні. Батьки соромляться говорити зі своїми дітьми на цю важливу тему. Але робити це потрібно з самого малечку. Хлопчики та дівчатка мають знати межі дозволеного, що відбувається з їхнім тілом та як називаються всі його частини. 

Взагалі починати розмову варто с 2-х чи 3-х років, оскільки далі настає перехідний період. Психологиня та сексологиня із Дніпра Марина Масленнікова розповіла Інформатору, що дітям важливо дізнатися про всі моменти набагато раніше, ніж вони відбудуться. 

“Якщо це перше побачення, то задовго про нього. Якщо це менструація, то теж задовго, щоб дитина не лякалася. Важливо зловити цей момент. Якщо дитина доросла до 16 років, то їй вже нічого не цікаво. Вона вам вже все й сама розкаже”, — поділилася сексологиня.

Як батькам підготуватися до розмови?

Підготуватися до розмови з малечею батькам допоможе власний саморозвиток у цьому питання. Марина Масленнікова радить прокачати сором’язливість та спитати себе: “Навіщо я хочу поговори про це з дитиною? Що мені це дає?”. Без відповіді на ці питання спілкування вийде фальшивим. Помічниками у цьому стануть книжки, наукова література, курси та Інтернет. 

“Я дуже раджу якраз купувати книжки. Особливо батькам, які самі не знають як краще відповісти на певні питання. Особисто мені дуже подобається книга Юлії Ярмоленко “Малечі про інтимні речі”. Вона для дітей віком від двох років. Якраз з цього віку можна починати читати, розглядати ілюстрації та розказувати якісь історії, які вже відбуваються в вашому побуті. І ще є така книжка “Звідки я взявся” Хосе Р. Діас Морфа”, — акцентувала сексологиня. 

 

У маленькому віці книжки діти сприймають як казочку. Вона ближча до них, бо стосується їхнього тіла.

“Якщо дитина маленька, їй буде зрозуміліше, якщо це буде в ігровій формі. Якщо вона більш доросла, можна почитати книжку і теж обговорити це. Або зробити якусь презентацію. Тобто можна розраховувати саме на вік дитини та на її сприйняття у цьому віці”, — зазначила Марина. 

Хто з батьків має розмовляти з хлопчиком та дівчинкою?

За словами Марини, розділення, хто саме має говорити з дитиною, немає. Краще нехай говорить той, для кого ця тема менш напружена. Якщо батько сяде говорити з сином, але не може вимовити ані слова, то нехай краще говорить мама. Якщо, звісно, у неї з цим немає проблем. 

“Звичайно краще, якщо з дитиною своєї статі говорить мати чи батько, бо він може пояснити якісь особливості організму. Наприклад, мама краще пояснить про менструацію дівчинці, батько — про інші ознаки дорослішання дитини. Але це залежить від того, наскільки батько або мати зможуть про це говорити”, — підсумувала сексологиня Марина. 

З чого почати розмову зі своїм чадом? 

Розмову можна почати з перегляду книжечки чи її ілюстрацій. А ось відповідати на поставленні запитання варто щиро. Не вигадуйте казочок про лелеку чи капусту. 

“Спокійно розказуємо, що ти народився з мого тіла, з моєї матки. Це спеціальний орган, який виношує дитину і так далі. Малеча ще не сприймає цього, як щось сором’язливе чи погане. Будь-яка тема, яку ми обговорюємо з дітьми, вона несе саме те, що ми в неї вкладаємо. Якщо ми не вкладаємо в це якогось напруження, то для них це буде дуже корисно і не буде ніякого поганого відбитка на психіці”, — зазначила Марина Масленнікова. 

Пам’ятайте, що діти дуже добре зчитують напруження батьків. Тому починайте розмову, коли будете до цього дійсно готові. 

Чому саме батьки мають розмовляти з дітьми? 

Коли батьки розмовляють з малечою — це укріплюють їх відносини. А також формує довірчі стосунки, батьки стають авторитетами. Якщо ж мати та тато не будуть цього робити, підлітки наберуться цієї інформації деінде: від однолітків, Інтернету, інших людей. Та варто розуміти, що вона не завжди може бути адекватною та правдивою. Тому Марина вважає, що саме батьки мають говорити зі своїми доньками та синочками.

“Ми зчитуємо все з батьків. Як вони до цього ставляться, на скільки це проявлено в сім’ї, на скільки вони можуть про це говорити. І чим більше вони (діти — ред.) мають позитивний досвід бесіди з батьками, ставлять будь-які питання та отримують щирі відповіді, тим краще це відіб’ється на їхньому житті та їхніх стосунках”, — підсумувала сексологиня.

Але якщо вам дуже складно говорити на цю тему, ви можете в цьому зізнатися. Сказати, що вам важко говорити звідки беруться діти та відповідати на питання, але є людина, яка все пояснить. Це може бути бабуся, дідусь, кума та інші близькі людини для вашої родини чи психолог. 

Варто тільки дізнатися, що саме будуть говорити бабуся чи дідусь. Бо якщо вони будуть казати ті ж самі казочки, які переказували своїм дітям, то це буде теж не зовсім адекватна інформація.

Раніше ми писали, що в школах України хочуть ввести уроки обов'язкового статевого виховання. Також читайте, що думають дніпряни про уроки сексуальної освіти в школах. Розповідали й про те, що для дітей в Україні створили онлайн-курс у вигляді гри Minecraft

Відео: Дмитро Федоров

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.