RU

Місія МАГАТЕ проїхала через Дніпро на Запорізьку атомну станцію: що відомо

Читать на русском

У Дніпрі побачили авто місії МАГАТЕ

Читать на русском
Місія МАГАТЕ проїхала через Дніпро на Запорізьку атомну станцію: що відомо

У Дніпрі побачили авто місії МАГАТЕ

31 серпня на Запорізьку атомну станцію, яка захоплена ворогом, вирушила місія МАГАТЕ. Там вона має провести кілька днів. Україна очікує, що АЕС вдасться демілітаризувати, але міжнародні експерти таких обіцянок не дають.

Колона вирушила з Києва. Автомобілі побачили у Дніпрі. За даними Reuters, машини вже в Запорізькій області. Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Інформатор Україна.

 

Головне завдання місії за оцінками української сторони - демілітаризація Запорізької АЕС та повернення повного контролю України над станцією.

«російські війська й техніка повинні покинути територію станції, так само як і працівники «росатому». Сама ж Запорізька АЕС має повернутися під повний контроль України», - заявили в Енергоатомі.

Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що «висновки і рекомендації за результатами роботи місії будуть імплементовані при поверненні станції під наш контроль».

«ЗАЕС - українська атомна станція, і лише Україна здатна гарантувати виконання всіх складових безпеки експлуатації. Після деокупації станції важливим етапом буде створення демілітаризованої зони навколо неї», - написав у соцмережі міністр.

Але в МАГАТЕ не дають обіцянок, що після їх візиту щось кардинально зміниться на краще.

«Як ви знаєте, ми маємо дуже важливу задачу там – попрацювати і оглянути справжню ситуацію там, допомогти стабілізувати ситуацію наскільки це можливо», - сказав директор МАГАТЕ Маріано Гроссі на брифінгу в Києві, передає Укрінформ. За його словами, місія буде працювати на станції кілька днів.

Проте окупанти дають місії на роботу всього один день.

«Програму візиту розраховано на один день. Вони мають за один день переглянути роботу станції. Ті елементи, які вони скажуть, у процесі можна подивитися. Поки що заявлено [як мета візиту] — «ознайомитися з роботою станції». Для нас це розмите поняття», - заявив призначений окупантами голова Запорізької ВЦА Євген Балицький, повідомив російський сайт РБК.

Балицький заявив, що на території АЕС проросійська влада готова показати докази обстрілів станції з боку України: місця «прильотів» та уламки снарядів та безпілотників, а також свідчення місцевих жителів.

Чому МАГАТЕ приїхало до України

З 4 березня найбільша атомна станція в Європі – ЗАЕС була захоплена російськими військами. З того часу на станції трапляються обстріли, які можуть призвести до порушення роботи атомної станції.

За останніми даними, росіяни замінували «усі важливі об'єкти» на станції.

Попри заяви окупантів щодо обстрілів з боку України, то міністр оборони Олексій Резніков запевнив в інтерв’ю «Радіо Свобода, що ВСУ не обстрілює територію поблизу Запорізької АЕС.

«Нам немає сенсу цього робити, тому що сьогодні ми розуміємо увесь рівень ядерної небезпеки по відношенню до людства. Ми пережили в 1986 році Чорнобильську трагедію. Саме українці знають, що таке Чорнобильська трагедія. Скільки людей загинуло потім від цього випромінювання. Тому ми б’ємо у всі дзвони і просимо втрутитися не тільки МАГАТЕ, а всю міжнародну спільноту, вплинути, щоб це не було черговою причиною ядерної катастрофи в Європі», – сказав Олексій Резніков.

На його думку, обстрілюючи територію Запорізької АЕС, росіяни намагаються «тримати нас всіх з вами заручниками».

«Вони спробують технічно, ми це точно знаємо, переключити електроенергію, яка виробляється цією станцією, для подачі її в Крим, і відключити повністю від цієї електроенергії вільні території України, які є під контролем уряду. От ті задачі, які вони вирішують, блокуючи цю станцію», – зазначив міністр.

Ситуація на ЗАЕС неабияк стурбувала провідні західні країни, тому що радіаційна хмара може дістатися до їх кордонів. Високий представник ЄС із питань зовнішньої та оборонної політики Жозеп Боррель сподівається, що місія «зможе стабілізувати ситуацію» на атомній електростанції.  «І звісно, ми маємо посилювати тиск на путіна з метою повної демілітаризації території АЕС і прилеглих», – передав словам Борреля сайт Укрінформ.

Ситуацію навколо ЗАЕС дипломат назвав частиною системної кризи.

«Вони (росія - ред.) грають в ігри. Вони граються з ядерною безпекою. Ми просили про негайну демілітаризацію зони ЗАЕС, найбільшої атомної станції у Європі. Ми не можемо гратися в воєнні ігри поблизу такого об’єкта», - підкреслив високий представник ЄС.

Труднощі дороги

31 серпня стало відомо, що окупанти не видадуть спецперепустки для місії МАГАТЕ, щоб вона швидко потрапила на станцію. Про це заявив Володимир Рогов, який називає себе головою проросійської адміністрації Запоріжжя.

«Це викликано тим, що спецперепустки їм робити не будуть. А могли б безпечно, швидко і без перепон дістатися з Росії через звільнену територію», — пояснив пан Рогов у своєму Telegram-каналі.

Тобто представникам МАГАТЕ не видадуть перепустки, оскільки вони рухаються через Київ. 

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що окупанти навмисно обстрілюють коридор, яким місія МАГАТЕ повинна дістатись на станцію.

«Все передбачувано. Росія умисно обстрілює коридори, якими місія МАГАТЕ має дістатися ЗАЕС. Все, щоб запропонувати прохід через Крим/ОРДЛО», - заявив Подоляк.

Відео: Telegram-канал Труха

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.