RU

Помер відомий у світі художник-концептуаліст з Дніпра Ілля Кабаков

Читать на русском

Читать на русском
Помер відомий у світі художник-концептуаліст з Дніпра Ілля Кабаков
Він пройшов великий творчий шлях

У суботу, 27 травня, у віці 89 років помер відомий у всьому світі художник Ілля Йосипович Кабаков. За життя його роботи мали високий вплив на артспільноту, а багато митців черпали натхнення в його роботах. Похорони відомого концептуаліста проходитимуть у сімейному колі. 

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Ilya and Emilia Kabakov Foundation у Facebook.

Ілля Кабаков народився у 1933 році у Дніпропетровську (нині - Дніпро) в роки Радянського Союзу. Його батько так і не повернувся з Другої світової війни. Тому мати спочатку перевезла його на Кавказ, а вже потім у Самарканд. Пізніше його родина переїхала до москви. Там він навчався у художньому інституті сурікова. В інтерв’ю New-York Times Кабаков розповідав, що у навчанні йому не вистачало душі. 

“Я навчався всього як мавпа, без будь-яких відчуттів. Я коли завершив, то відчував, що не живу. Тому я вирішив, що хочу створити шедевр, в який я зможу відтворити свої ідеї та все, що я колись відчував, і яку красу бачив. Я вірив, що ця робота зробить мене справжнім ”, — розповідав журналістам Ілля Кабаков. 

Ілля Кабаков
Ілля Кабаков

Початок творчого шляху

Свій творчий шлях він розпочинав як ілюстратор дитячих книжок з 1960-х років. Однак чим більше він працював, тим більше занурювався у власну творчість. 

Проте погляди Кабакова на мистецтво розбігалися з канонами, запровадженими у СРСР. Тому митець був змушений потай працювати над своїми мейнстримними роботами і став гігантом неофіційного мистецтва в Радянському Союзі. 

Звісно такі роботи Кабаков не міг презентувати радянському суспільству і тому довгі роки чекав свого часу, щоб показати трендові ідеї заходу. Майже до кінця “перебудови”, запровадженої Горбачовим, Кабаков працював у москві. Там у 80-х роках він стає лідером “московського концептуалізму”. Стиль був достатньо “слизьким”, щоб не потрапляти під дію радянської цензури. 

Вперше широку увагу публіки він отримав на персональній виставці “Десять характерів” у Нью-Йорку в 1988 році, яка проходила у Ronald Feldman Fine Arts (розташована у Манхеттені). Кабаков показав 10-кімнатні апартаменти, в яких доводилося жити його сім’ї. 

Галерея Ronald Feldman Fine Arts у Нью-Йорку
Галерея Ronald Feldman Fine Arts у Нью-Йорку

Найвідоміша робота з цього циклу називалась The Man Who Flew Into Space From His Apartment ("Людина, яка полетіла у космос зі своєї оселі") 1988 року. Робота являла собою замкнутий простір, стіни якої були завішані шпалерами з радянськими персоналіями. Митець показав, що Радянський Союз обіцяв покращення пересічної людини через космічні перегони, але звичайний мешканець, навпаки, так і не зміг дістатися зірок.

Робота Кабакова The Man Who Flew Into Space From His Apartment
Робота Кабакова The Man Who Flew Into Space From His Apartment

Побачене дуже контрастувало з тим, що намагався показати СРСР, і Кабаков тоді казав: “Я не був російським художником, який хотів показати російське мистецтво Заходу”. Концепція була іншою — показати життя в СРСР очима іноземця. 

Кар'єра на Заході

У 1988 році Кабаков усе ж таки зміг прорватися крізь “залізну завісу” СРСР і показати свої ідеї. Він починає працювати зі своєю племінницею Емілією. Спочатку митець виїхав до Берліна, далі - у Париж, а вже потім перебрався до Сполучених Штатів Америки. 

Не обходилося без конфліктів. У 1995 році художник розповідав, що зіштовхнувся з ворожнечею зі сторони колекціонерів, у яких “не було місця” для розміщення інсталяцій Кабакова. Натовп, який завітав на виставку “Гаража”, він прозвав “рожевим гноєм”.

Також митець намагався створити повноцінні полотна, однак їх не дуже тепло приймали в США. Критики називали як “псевдоколажами”. Однак Кабаков, не дивлячись на критику, продовжував плідно працювати, і його роботи почали з’являтися на міжнародних майданчиках. 

Нещодавні роботи
Нещодавні роботи

До своїх останніх днів Кабаков критикував росію. Навіть після його смерті сторінка його фонду залишається під забороною на території рф. Про війну в Україні він казав мало, але його племінниця Емілія цитувала його слова.

“Це найстрашніша з воєн, тому що є ймовірність, що вона стане причиною ядерної війни”, — казав Кабаков. 

Нагадаємо, що 1 червня “Укрпошта” випустить нову марку До Дня захисту дітей. Також писали, що у Дніпро повертається міжнародний фестиваль “Конструкція”. Ще повідомляли, що у Дніпрі з’явилось керамічне панно “Дике поле”. На панно можна побачити вишивку різних культур нашого регіону. Зокрема, листя, квіточки, деталі певних районів області. Артоб’єкт нагадує різні кусочки плитки, які поєднали між собою. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.