Через повномасштабне російське вторгнення мільйони українців виїхали за кордон. Однак демографи заявляють, що є ризик того, що більша частина людей не повернеться і осядуть в інших країнах. Недостатня кількість кваліфікаційних кадрів вже породила кризу на ринку праці. Попри війну в Україні триває реформа вищої освіти.
В етері телемарафону 28 лютого заступник міністра освіти й науки Михайло Винницький розповів, які виклики чекають здобувачів вищої освіти в Україні, та на які професії буде державне замовлення. Про це повідомляє Інформатор.
За словами Винницького, держава робить прогнози на декілька років вперед. І наступні п’ять років Україна потребуватиме вчителів, лікарів, інженерів, психологів та реабілітологів. Щодо інших спеціальностей Вінницький сказав, що в цьому випадку складніше робити якісь прогнози.
Заступник міністра додав, що бюджетне фінансування залишатиметься лише на ті спеціальності, де можна спрогнозувати потребу в таких спеціалістах для держави. На інші спеціальности існуватиме невелика кількість держзамовлення і грантова система, тобто співфінансування свого навчання. Це коли держава частково фінансує такого спеціаліста, а іншу частину платить вже здобувач вищої освіти.
За даними МОН, у 2023 році на бакалаврські програми в Україні було зараховано 267 тисяч студентів, порівняно із 226 тисячами у 2022 році. При цьому на бюджетну форму освіти у 2023 році було зараховано 67 тисяч студентів, решта вступили на контракт. Із 30 тисяч студентів, які подали заяви на комп'ютерні науки, бюджетні місця отримали лише 3,7 тисячі.
Нагадаємо, як оцінити свої шанси на вступ до ВНЗ та потрапити на бажаний факультет. Писали ми й про те, як проходитиме НМТ у 2024 році. Також читайте, що в Україні до НМТ-2024 додали ще один предмет.