За даними 2023 року, українськими містами з найбруднішим повітрям визнали Дніпро та Кам’янське. Проте, судячи з масових дописів мешканців цих міст, ситуація останнім часом погіршилася. Вже понад тиждень у соцмережах та Telegram-каналах люди скаржаться на нестерпний сморід та фільмують чорну смугу смогу, яка з’являється над горизонтом здебільшого зранку та ввечері.
Містяни пишуть, що навіть у спеку намагаються не відкривати вікна, бо дихати майже неможливо. Також люди скаржаться на головний біль, кашель, подразнення очей та горла, - повідомляє Інформатор.
Впродовж четверга, 8 серпня, ми спостерігали за появою чорної куряви у Дніпрі та Кам’янському. Чисто візуально, до появи смогу можуть буди причетні великі промислові підприємства обох міст, що не є дивиною.
Якщо ж звернутися до цифр, то можна проаналізувати дані системи моніторингу якості повітря SaveEcoBot. Вона наразі збирає дані по Дніпру із 12 зі 105 станцій онлайн моніторингу, які працюють у місті. Станом на 18:00 п’ятниці, 9 серпня, індекс якості атмосферного повітря, розрахований за формулою NowCast (US EPA) складає 16 AQI PM2.5. Це число показує наявність головного забрудника повітря – дрібнодисперсного пилу фракції 2,5 мікрона.
«16 – це добрий рівень забруднення атмосферного повітря, який має мінімальний вплив на здоров'я людей», - зазначають у SaveEcoBot.
Якщо ж проаналізувати показники цих 12 працюючих станцій моніторингу за останні 48 годин, то виявимо, що найгірші показники систематично надходять зі станції на вулиці Вишгородській (колишня Ярославська), 12 у Дніпрі. Близько половини часу з останніх 48 годин у місті не зелений, «добрий» рівень якості повітря, а жовтий, «помірний» - від 51 до 100 AQI PM2.5. Станом на 19:00 п'ятниці, 9 серпня, він складає 64 AQI PM2.5.
Також «помірні» показники з'являлися за останні 48 годин на наступних локаціях:
У пресслужбі Дніпровської міської ради Інформатору повідомили, що питання проведення перевірок та моніторингу стану довкілля лежить на Державній екологічній інспекції.
«Наразі Департаментом екологічної політики при надходженні коштів буде проведена процедура, визначена законом про публічні закупівлі, а саме визначення виконавця послуги з лабораторних досліджень, зокрема, перевірки стану атмосферного повітря на території міста. Після визначення виконавця, відповідно, будуть подані заявки щодо проведення на локаціях міста, зокрема, на санітарно-захисних смугах суб'єктів господарювання, будуть проведені відповідні дослідження. У випадку виявлення перевищень допустимих показників стану атмосферного повітря, матеріали досліджень будуть направлені до наглядового органу Державної екологічної інспекції при Дніпровському округу для вжиття заходів у межах компетенції.
На цей час Департамент екологічної політики, як виконавчий орган Дніпровської міської ради, як органу місцевого самоврядування, не наділено повноваженнями наглядового органу. Зокрема, повноваженнями з перевірки дотримання вимог чинного законодавства тими чи іншими субʼєктами господарювання», - зазначили у департаменті екологічної політики Дніпровської міської ради.
У Державній екологічній інспекції Придніпровського округу, яка відповідає за Дніпропетровську та Кіровоградську області, зазначили, що отримують від мешканців Дніпра численні звернення щодо забруднення атмосферного повітря.
У цьому підозрюють одне з великих підприємств міста. Має пройти позапланова перевірка підприємства. Мешканців міста же закликали зберігати спокій та рекомендували по можливості не відкривати вікна. Щодо можливості перевірок інших підприємств інформації поки не публікували.
Раніше ми писали, що на пляжах Дніпропетровської області перевірили воду. Ще читайте, де в регіоні небезпечно купатися. Окрім того, Дніпро «зацвів» вздовж Січеславської Набережної, а вода "відійшла" від берега на декілька метрів.