Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук звернувся до абітурієнтів та їхніх батьків з приводу вибору професії. Зокрема він порадив враховувати ситуацію на ринку праці та наявні вакансії. Також він звернув увагу на воєнні реалії та перспективи післявоєнної відбудови, що можуть сильно змінити пріоритети роботодавців уже в найближчі роки.
Про це пише Інформатор з посиланням на пост Миколи Лукашука.
З огляду на всі фактори, голова облради виділив три основні напрямки, на які радить абітурієнтам звернути увагу. За його словами, не всі вони “престижні”, але через зміну ситуації на ринку можуть мати чималі кар’єрні можливості.
Перший напрямок – сфера людського капіталу. Зокрема мова йде про медиків, освітян, психологів, соціальних працівників. Дефіцит кадрів у цьому напрямку вже проявляється. Показники незакритих вакансій у ньому найвищі – це 46,2% в охороні здоров’я та 40% в освіті. Ці сфери також мають велике значення для країни.
Другий напрямок – будівництво та відновлення. Зокрема до неї входять інженери, енергетики, будівельники, архітектори і т.д. Дефіцит у сфері вже становить 44,1% незакритих вакансій, а попит на них у період післявоєнної відбудови тільки зросте.
Третій напрямок – технології безпеки та охорони. Тут мова йде про кібербезпеку, дронобудування, телекомунікації, оборонні технології. Фактично це зсув напрямку IT в бік конкретних потреб держави.
Четвертий напрямок – аграрний сектор. Він є основою продовольчої безпеки країни. До нього входять як агрономи так і ветеринари – на ринку праці, за словами Лукашука, великий попит на спеціалістів. Дефіцит кадрів може створити загрозу для національної безпеки в сфері продовольства.
П’ятий напрямок – ШІ та автоматизація. Технології потребують розвитку, а відповідно – спеціалістів у цій сфері. Водночас прогрес триває, а тому інші професії, які якраз замінює той самий ШІ, можуть стати менш потрібними.
Шостий напрямок – робототехніка, біотехнології, аналітика даних та блокчейн. Війна також прискорила розвиток усіх цих спеціальностей, і далі він буде тільки посилюватися. Це стосується і генної інженерії та фінансової кібербезпеки.
Микола Лукашук додав, що теперішні реалії при виборі професії для навчання змушують замислюватися саме не над “мріями”, а над можливостями. Тому він пропонує враховувати зміни в ринку перед вступом на ту чи іншу спеціальність.
“Це не означає відмову від амбіцій. Це означає розуміння контексту сьогодення – повномасштабної війни та повоєнного відновлення, в якому ці амбіції доведеться реалізовувати. І саме тому до вступної кампанії цього року треба максимально підходити з холодним розрахунком, а не з емоціями. Бо майбутнє створюється не мріями, а рішеннями”, – додав Лукашук.
Нагадаємо, що в Дніпропетровській області розповіли, як випускникам обрати ЗВО для подальшого навчання. Також в Україні хочуть збільшити кількість місць на бюджеті для технічних спеціальностей. Писали ми, що буде з навчанням з 1 вересня в Україні та Дніпрі.