15 червня у Дніпрі на проспекті Лесі Українки, 3 відкрився новий заклад - книгарня-кав’ярня «Вперта коза». Попри повномасштабну війну підприємці намагаються розвивати український бізнес. Інформатору вдалося поспілкуватися з власницею закладу Євгенією Лозицькою, яка розповіла, чому в Дніпрі вирішили створити такий заклад, які були складнощі, і як вона взяла участь у державній програмі для підприємців «Дія.Бізнес».
Про це розповідає Інформатор.
Ми завітали у заклад на 4-й день, практично одразу після його відкриття. Однак через постійні ракетні атаки по місту наш матеріал виходить трішки із запізненням. Євгенія розповіла, що сама родом з Нікополя, однак тривалий час проживає у Дніпрі, після навчання у будівельній академії. Потім, після здобуття освіти, вона якийсь час працювала в міській центральній бібліотеці.
Як розповіла Євгенія, у 2017 році вона разом з чоловіком вирішила перейти на українську мову. Однак, за її словами, у Дніпрі ситуація з українською мовою була «м'яко кажучи, недуже». І вона хотіла створити середовище, де люди можуть вільно поспілкуватися українською, поговорити на різні теми, доєднатися до української культури.
Остаточним поштовхом до втілення мрії стало інтерв’ю блогерки Емми Антонюк з літературознавцем Ростиславом Семківим. До книгарні у Євгенії був власний інтернет-магазин інтимних товарів «На сіновалі», який вона закрила після нападу рф на Україну.
«З початку повномасштабного вторгнення я сильно перегоріла своїм інтернет-магазином і його вирішила закрити. Ні про що не жалкую, це було дуже правильне рішення», — розповіла Інформатору Євгенія.
Однак на шляху до нової мрії стояли різні перепони. За словами Лозицької, чимало людей казали їй, що паперова література вже застаріла, і відкривати магазин з продажу книг - погана ідея, особливо офлайн, коли немає можливості замовити щось в інтернеті.
Євгенія чула, що «люди наразі мало читають», небагато купують книжок, і в багатьох є ґаджети, куди можна завантажити літературу. Однак попри складнощі вона вперто йшла до своєї мрії. І саме тому книгарня-кав’ярня отримала назву «Вперта коза». Подібні заклади популярні у Львові та Києві, однак в Дніпрі - це рідкість.
Євгенія казала, що, аби покрити витрати на відкриття закладу, скористалася державною програмою «Дія.Бізнес», яка дозволяє підприємцям отримати фінансування на розвиток бізнесу. Саме для відкриття своєї книгарні Лозицька отримала державний грант. Однак для цього знадобилося цілих чотири спроби.
«Мені три рази відмовляли. Перші два рази мені відмовляли суто через технічну помилку в «Дія.Бізнес». Хлопець, який в чатику «Дія» допомагає. От він мені сказав про цю проблему, я її виправила. Потім там у мене була трішечки неточність, я її теж виправила. Четвертого разу я вже подалася і мене запросили на співбесіду», — каже Євгенія.
За словами бізнесвумен, співбесіда чимось нагадувала захист дипломної. Її проводили працівники Дніпровського центру зайнятості. Після успішної презентації проєкту підприємиця змогла отримати 250 тисяч гривень на розвиток бізнесу. За ці кошти вона найняла працівників і сплачує за них податки в бюджет.
«Підприємець має зобов’язання перед державою найняти упродовж пів року двох людей, офіційно оформити. І логіка така, що упродовж трьох років я, як підприємець, маю виплатити 250 тисяч, як податки за оцих двох працівників», - зазначила жінка.
З пошуком працівників у Євгенії також проблем не виникло. Однак додала, що найважче для неї було проводити співбесіди, і відмовляти людям. Наразі в кав’ярні працює п’ятеро людей - двоє дівчат, які продають книги, та троє барист.
Лозицька розповіла, що не очікувала такого успіху, оскільки прописувала в бізнес-плані один результат. Однак він став набагато кращим і виявилося, що дніпрянам дуже не вистачало такого закладу.
Оскільки тут не тільки можна випити кави, смачно поснідати, але й придбати цікаву літературу. У продажу є не тільки книжки українською, українських авторів, але й англійською.
«Ми ходили й не могли проштовхнутися. Черги були до кави і до книжок. І всі підходили, посміхалися, квіти дарували. Це було так класно», — поділилися враженнями після відкриття Лозицька.
Після офіційного відкриття команда «Впертої кози» розбила тарілочку із зображенням російського поета Олександра Пушкіна. Постамент діяча демонтували в Дніпрі у 2022 році.
Нагадаємо, що ви можете подивитися новий випуск «Легенд Дніпра» та дізнатися таємниці «золотого» будинку Френкеля на Старокозацькій. Раніше ми розповідали, що приховує «Диявольський дім» на вулиці Вернадського у Дніпрі. Також ми повідомляли про будинок з жабами на Писаржевського. Крім того, читайте про таємниці будинку Пчолкіна у Дніпрі.
Відео: Антон Гордієнко