У Дніпрі відмічають День міста
10 та 11 вересня Дніпро відзначає 246-ий День народження. Традиційно у День міста проходять масштабні гуляння. Але через повномасштабну війну цього року їх не буде. Зараз на першому місці - безпека. Тому артисти будуть виступати у метро.
Інформатор вирішив пригадати, як Дніпро святкував День міста у минулі роки. Також ми підготували для вас невеличку історичну довідку про наше місто.
Думки стосовного цього різняться. Перший Катеринослав заснували у 1776 році. З даної дати й ведуть відлік. На думку кандидата історичних наук Максима Кавуна, будь-яка офіційна дата - це річ доволі умовна. Він відмічає, що містобудівельний процес на території сучасного Дніпра розвивається вже понад тисячу років. В ареалі сучасного мегаполісу було декілька поселень, які автономно розвивалися, жили та помирали.
За словами історика, найстаріше місто на території Дніпра - літописне місто Пересічень. Але точна його назва невідома, як і місцеположення та дата заснування. Академік Рибаков розміщував його на території сучасної Молдови. Проте ряд авторитетних дослідників наполягають, що Пересічень знаходився на території Ігренського півострова. Місто розкопується з 1920-х років. У ньому мирно уживалися слов'яни та кочівники. У 13-ому сторіччі його спалили монголо-татари. Більше Пересічень не заселяли.
Також ходять легенди про стародавнє поселення на Монастирському острові. Перша письмова згадка про нього - це "Опис України" французького інженера Гійома де Боплана (середина XVII сторіччя). Є літописні свідоцтва, на які посилався історик краю єпископ Феодосій у 19 сторіччі. Так, у 870 році на острів приїхав візантійський єпископ Григорій та заснував монастир. Цю територію, пливучі Дніпром на південь, відвідували княгиня Ольга, князь Володимир. Монастир також зруйнували монголо-татари.
Максим Кавун каже, що історія про древній монастир цікава, але ніяких археологічних її підтверджень немає. Правда, на території острова ніколи розкопок не проводили. У 2009 році на його березі знайшли візантійську монету IX сторіччя. Поки це – все. Сам же монастир, якщо він існував, міг бути печерним, як і більшість візантійських монастирів, і зараз входи у нього можуть бути під водою.
Існує також версія, що історію Дніпра слід вести з дати заснування Старої Самарі. Згідно з нею, після спалення міста на Ігрені, містобудівельний процес не зупинився. Населення перебралося на інший берег та засновує містечко Самарь. У 1687 році Іван Мазепа будує на його місці Новобогородицьку фортецю. У XVIII сторіччі історія цього поселення завершується.
Наступне поселення - губернське місто Катеринослав на Кільчені. У 1776 році його побудували з нуля. Другий Катеринослав заснували у травні 1787 року. Тоді імператриця Катерина ІІ заклала Преображенський собор. Перший Катеринослав став уїзним містом. У 1926 році другий Катеринослав перейменовують у Дніпропетровськ, а у 2016 - у Дніпро.
У 2016 році в Дніпрі пройшов забіг Dnipro Color Run. Також для містян співала Тіна Кароль.
У 2017 році до Дніпра завітав Ігор Кондратюк. Він вів шоу "Караоке на майдані". А на Набережній Заводській проходили перегони Drag bitva.
У 2018 році по місту проїхали байкери. На сцені виступали гурт "СКАЙ" та Тіна Кароль.
У 2019 році до нас приїхали Оля Полякова та Jerry Heil. Також тоді в центрі пройшли "Битва хорів" та фестиваль духових оркестрів.
У 2020 році у Дніпрі на День міста приготували найдовшу піцу в Україні. Крім цього, був й масштабний парад гідроциклів.
У 2021 році подарунком на свято було відкриття подовженого тролейбусного маршруту №12. Він збільшився майже на 2 кілометри. На Фестивальному причалі виступали Надя Дорофєєва та DJ Tapolsky.
Цього року для дніпрян підготували благодійний ярмарок, інтерактивні інсталяції, циркову дитячу програму та акцію з влаштування тварин. Співатимуть різні артисти, серед яких - Wellboy та Kazka. З повною програмою можна ознайомитись тут. Пройде й благодійний концерт пам'яті Кузьми Скрябіна. Про роботу транспорту на День міста читайте за посиланням.
Нагадаємо, раніше ми писали, як у Дніпровському метро виступив гурт PROBASS ∆ HARDI з треком “Доброго вечора, ми з України”. Також читайте, що до Дніпра з концертом завітали Коля Серга та Ярмак.