RU

Telegram, WhatsApp, Signal, "Дія": чому вручати повістки у месенджерах погана ідея

Читать на русском

Читать на русском
Telegram, WhatsApp, Signal, "Дія": чому вручати повістки у месенджерах погана ідея
Українцям хочуть вручати повістки у месенджерах

В Україні депутати обговорюють можливість вручення повісток у месенджерах законним шляхом. Усе через те, що чоловіки-переселенці призовного віку не стають на облік до військкоматів на новому місці проживання. Як вважають народні обранці, з цим потрібно щось робити.

Проте є одне “але” — особисті дані українців офіційно захищені законом. Про це пише Інформатор з посиланням на Інформатор Україна

За словами народного депутата, члена комітету ВР з питань національної оборони, безпеки та розвідки, представника президента в парламенті Федора Веніславського, до початку повномасштабного вторгнення військкомати мали базу телефонних номерів призовників. Тому “технічні можливості дозволяють надіслати повістку онлайн”.

“Я відштовхувався від того, що в чинних процесуальних кодексах дозволяється інформувати учасників судового процесу про наступне засідання через месенджери. Якщо є доказ того, що учасник процесу отримав повідомлення, то він вважається належним чином поінформованим”, - пояснив Веніславський.

Призивати до військкомату хотіли через “Дію”. Пізніше в міністерстві цифрової трансформації пояснили, що повісток в застосунку не буде. Це підтвердила і заступниця міністра оборони Ганна Маляр. 

“Наразі повістки через “Дію” не видають. І питання це не опрацьовується”, - заявила Маляр. 

Де ж чекати на повістки?

Наразі про це казати зарано. Оскільки над законопроєктом тільки працюють. Втім, за словами Веніславського, розглядається можливість вручення повісток через Telegram, WhatsApp та Signal. Мовляв, вже є технічні можливості, щоб упевнитися, що людина отримала повідомлення від військкомату. 

Та це потрібно узгодити на законодавчому рівні, щоб українці не змогли ігнорувати е-повістки. Але на заваді може стати закон “Про захист персональних даних”. Тим паче, що деяку особисту інформацію про призовників хочуть зробити публічною для остраху.

“Реєстр ухилянтів” від армії – це сучасна дошка ганьби

Веніславський заявив, що розглядається ще один законопроєкт. Мова йде про створення “реєстру ухилянтів”. Тобто, якщо військовозобов'язаний знав про повістку та двічі не прийшов до військкомату, його особисті дані можуть з’явитися на цій дошці ганьби. Цю інформацію можуть прибрати з реєстру за умови, що ухилянт віддасть борг Батьківщині. 

Всі знають, що особисті дані українців можна знайти на чорному ринку. Достатньо за це тільки заплатити. Через це іноді ми отримуємо повідомлення від компаній, яким не залишали свій номер телефону чи дані. Проте, це не законно. Планується, що знайти вихід з цієї ситуації законодавці мають за місяць-два.

Що кажуть адвокати про е-повістки

Адвокат Віталій Погосян каже, що законопроєкт щодо розсилання повісток месенджерами — “чистий фейк, розрахований на імітацію бурхливої депутатської діяльності”. За його словами, законотворці в такий спосіб “хочуть надати статус підозрюваного кожному”, кому повинна надійти повістка. 

“Якщо брати аналогію з кримінальним процесуальним законодавством при проведенні спеціального досудового розслідування (коли немає підозрюваного чи не відомо його місце мешкання), то інформацію розміщують в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті прокуратури (суду). По суті, пропонується аналогічна процедура: через месенджер повідомляють, а потім розміщують в загальнодоступний реєстр ухилянтів”, — заявив адвокат Віталій Погосян.

Окрім того, якщо Веніславський посилався на вручення судових повісток месенджерами, то для підтвердження їх отримання потрібен підпис, або відеозапис вручення чи будь-які інші дані. 

Раніше ми писали, що в Раді запропонували видавати повістки у месенджерах. Писали ми й про те, чи планують в Україні розсилати цифрові повістки у "Дії". У Мінцифри дали відповідь. Читайте й те, що хто, де і як може вручати повістки.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.