В Україні понад 17 місяців триває загальна мобілізація та воєнний стан. А військовозобов’язаним, окрім деяких випадків, віком від 18 до 60 років заборонено залишати країну. Проте багато українських батьків намагаються убезпечити своїх дітей, особливо юнаків, та роблять усе можливе, щоб діти виїхали за кордон до виповнення 18 років.
Наразі всі підлітки від 16 до 18 років можуть самостійно та без спеціальних дозволів вільно виїжджати за кордон без супроводу дорослих. Проте народні депутати хочуть змінити правила перетину кордону підлітками. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на законопроєкт №9480.
Для цього законопроєкті пропонують внести зміни в Цивільний кодекс України щодо захисту прав дітей при тимчасовому виїзді за межі України.
У пояснювальній до законопроєкту записці зазначено, що в більшості країн Європи діє заборона на самостійний перетин кордону підлітками без супроводу дорослих. А українські діти без нагляду дорослих нерідко підпадають під поліцейський нагляд, соцслужб.
“Дітей поміщають до спеціальних шелтерів і призначають тимчасових опікунів, зазвичай із числа іноземних громадян/установ”, — вказано в пояснювальній записці
Проте правозахисники не погоджуються с цим твердженням. На думку адвоката Миколи Максимова, у законопроєкті проглядається бажання влади таким чином створити майбутній мобілізаційний резерв. Крім того, подібні можливі обмеження стануть перепоною для виїзду дорослих українців, яким доведеться шукати законні механізми для вивезення дітей.
За словами юриста, фундаментальна проблема полягає в тому, що молодь не бачить свого майбутнього в Україні, і одразу після завершення навчання та отримання атестата, їде за кордон.
Як пояснив юрист громадської організації "Батьки SOS" Роман Бондаренко, юнаки у 17 років мають стати на військовий облік та прийти до ТЦК, щоб отримати приписне. Навіть якщо у підлітка немає приписного, то його можуть випускати за кордон. Однак після виповнення 18-років ця заборона починає діяти.
“Якщо ухвалять законопроєкт №9480, самостійно покинути країну не вийде ні до повноліття, ні після”, — прокоментував Роман Бондаренко.
Нагадаємо, кому з військовозобов’язаних Уряд дозволив виїжджати за кордон. Також ми писали, що в Україні громадян, які не хочуть іти на фронт, планують залучати до громадських робіт. Крім того, Інформатор повідомляв, що в Україні змінилися правила мобілізації і хто з українців отримає бронь від армії.