Українці відмовляються сплачувати податки державі: у чому причина

Українці відмовляються сплачувати податки державі: у чому причина
Громадяни не довіряють державі

Більшість українців не довіряють свої податки державі. Серед найпопулярніших причин корупція та відчуття несправедливості. Крім того, українці скаржаться на низькі доходи та неможливість впливати, на що саме йдуть бюджетні кошти. 

Спеціально для цього центр CASE Україна та КМІС провели опитування: "Чому українці можуть не хотіти сплачувати податки? Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Forbes

Українці не хочуть сплачувати податки. Джерело: Forbes
Українці не хочуть сплачувати податки. Джерело: Forbes

За словами фахівця Економічної експертної платформи Олега Гетмана, в Україні дійсно велике навантаження на фонд оплати праці, як для країни, яка розвивається. Для порівняння, податкове навантаження в Україні перевищує 40. І таким чином Україна є антилідером серед країн зі схожим рівнем розвитку. Для порівняння, в розвинених країнах податок в середньому тримається на 30%, а в деяких країнах сягає всього 20%. Як, наприклад, в Ізраїлі. 

Окрім того, Гетман додав, що сплатити податки в розвинених країнах дійсно легше. Для цього експерт порівняв зарплату в європейських країнах на рівні 5 тисяч євро і українську 10 тисяч гривень. 

Крім того, в Україні відсутня диференційна ставка (коли кожна соціальна група сплачує податок). 

«Не рівне, а саме справедливе, – наголошує економіст. – І всередині соціальних груп має бути рівність перед законом, що означатиме – ухилятися від сплати податків складно і ризиковано», — сказав старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай

Також експерти вважають, що великою проблемою з боку платників податків також є  несправедливість. У людей дуже низький рівень довіри до держави, до інституцій влади. 

«Вони бачать свавілля чиновників на місцях, місцевих «князьків», несправедливу судову систему, з якою є багато корупційних скандалів тощо», – пояснює виконавча директорка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Оксана Кузяків. 

Крім того, українські платники податків не бачать, куди сплачуються їхні гроші, які вони платять державі. За словами Гетмана, всі останні новини про скандальні закупівлі, лише посилюють це відчуття у людей. Ще українців турбує низька якість державних послуг, за які люди платять податки, та ухилення від сплати податків іншими громадянами. 

Як можна виправити цю ситуацію?

Усі експерти зійшлись у думці, що лише реформи в судовій, податковій та правоохоронних органах допоможуть виправити поточну ситуацію, коли громадяни не довіряють державі свої податки. Крім того, держава має продемонструвати невідворотність покарання за розкрадання бюджету, а також боротьбу з тіньовою економікою й підвищити прозорість розподілення бюджетних коштів. 

Дослідження проводилося Київським міжнародним інститутом соціології з 11 травня по 12 червня 2023 року. На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 2013 респондентів у віці 18 років і старше. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року та громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,4%.

Нагадаємо, що екснардеп Микитась, який пропонував 20 мільйонів євро хабаря Філатову, вийшов під заставу. Писали й ми, що НАБУ розшукує екссуддю з Дніпра, який вимагав 30 тисяч доларів хабаря. Крім того, Інформатор повідомляв, що голову Верховного Суду України викрили на хабарі в 3 мільйони доларів.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube